Bohaterska rodzina

Uroczystości w Gąbinie
W Gąbinie uroczystości związane z 98. rocznicą Bitwy Warszawskiej zostały połączone z promocją nowo wydanej książki „Było ich pięciu. Dzieje rodzin Rojewskich z Gąbina”.
Uroczystości związane z rocznicą Bitwy Warszawskiej rozpoczęły się od mszy świętej w intencji ojczyzny. Po nabożeństwie uczestnicy uroczystości, w asyście kawalerzystów ze Stowarzyszenia Jeździeckiego im. 4 Pułku Strzelców Konnych Ziemi Łęczyckiej, przeszli pod pomnik marszałka Józefa Piłsudskiego. Tam złożono kwiaty i odbył się krótki program artystyczny. Burmistrz Gąbina, Krzysztof Jadczak, mówił o bogatej historii ziemi gąbińskiej oraz wkładzie jej mieszkańców w odzyskanie przez Polskę niepodległości, także podczas walk w 1920 roku. Uroczystości przygotował gąbiński oddział Związku Piłsudczyków.
Promocja książki napisanej przez ks. prof. Andrzeja Rojewskiego, Ignacego Rojewskiego oraz Annę Wrzesińską odbyła się w kościele w Gąbinie. „Było ich pięciu. Dzieje rodzin Rojewskich z Gąbina” przybliża losy pięciu braci Rojewskich, silnie związanych z Gąbinem i jego społecznością. Część z nich oddała życie za ojczyznę w czasie rozbrajania Niemców w 1918 roku oraz podczas II wojny światowej.
W trakcie spotkania autorskiego z ks. Andrzejem Rojewskim był krótki koncert patriotyczny, przygotowany przez dzieci z SP w Gąbinie oraz recytacja wierszy Ignacego Rojewskiego w wykonaniu członków Amatorskiego Teatru Niewielkiego z Gąbina. Na zakończenie spotkania była prezentacja multimedialna związana z rodziną Rojewskich.
W trakcie promocji ks. Andrzej Rojewski został uhonorowany medalem „VII wieków Gąbina”, przyznawanym za wybitne zasługi dla Miasta i Gminy Gąbin. Medal wręczyli burmistrz Krzysztof Jadczak, przewodniczący Rady Miasta i Gminy Edward Wilgocki oraz sekretarz Stanisław Guziak. (gsz)

Zobacz kolejny artykuł

Nie chcą masztu obok domu

Część mieszkańców Bądkowa Kościelnego (gm. Brudzeń Duży) protestuje przeciwko masztowi telefonii komórkowej, który stanął na …

Program „Działaj lokalnie – w powiecie płockim”

W płockim starostwie podsumowano kolejną edycję programu „Działaj lokalnie – w powiecie płockim”. Rozstrzygnięto też …