Bohaterska rodzina

Uroczystości w Gąbinie
W Gąbinie uroczystości związane z 98. rocznicą Bitwy Warszawskiej zostały połączone z promocją nowo wydanej książki „Było ich pięciu. Dzieje rodzin Rojewskich z Gąbina”.
Uroczystości związane z rocznicą Bitwy Warszawskiej rozpoczęły się od mszy świętej w intencji ojczyzny. Po nabożeństwie uczestnicy uroczystości, w asyście kawalerzystów ze Stowarzyszenia Jeździeckiego im. 4 Pułku Strzelców Konnych Ziemi Łęczyckiej, przeszli pod pomnik marszałka Józefa Piłsudskiego. Tam złożono kwiaty i odbył się krótki program artystyczny. Burmistrz Gąbina, Krzysztof Jadczak, mówił o bogatej historii ziemi gąbińskiej oraz wkładzie jej mieszkańców w odzyskanie przez Polskę niepodległości, także podczas walk w 1920 roku. Uroczystości przygotował gąbiński oddział Związku Piłsudczyków.
Promocja książki napisanej przez ks. prof. Andrzeja Rojewskiego, Ignacego Rojewskiego oraz Annę Wrzesińską odbyła się w kościele w Gąbinie. „Było ich pięciu. Dzieje rodzin Rojewskich z Gąbina” przybliża losy pięciu braci Rojewskich, silnie związanych z Gąbinem i jego społecznością. Część z nich oddała życie za ojczyznę w czasie rozbrajania Niemców w 1918 roku oraz podczas II wojny światowej.
W trakcie spotkania autorskiego z ks. Andrzejem Rojewskim był krótki koncert patriotyczny, przygotowany przez dzieci z SP w Gąbinie oraz recytacja wierszy Ignacego Rojewskiego w wykonaniu członków Amatorskiego Teatru Niewielkiego z Gąbina. Na zakończenie spotkania była prezentacja multimedialna związana z rodziną Rojewskich.
W trakcie promocji ks. Andrzej Rojewski został uhonorowany medalem „VII wieków Gąbina”, przyznawanym za wybitne zasługi dla Miasta i Gminy Gąbin. Medal wręczyli burmistrz Krzysztof Jadczak, przewodniczący Rady Miasta i Gminy Edward Wilgocki oraz sekretarz Stanisław Guziak. (gsz)

Zobacz kolejny artykuł

Rodzinnie w Maszewie Dużym

Mnóstwo atrakcji, dobrej zabawy i muzycznych doznań – tego wszystkiego było pod dostatkiem podczas wielkiego …