Bezpieczne gospodarstwa

W płockiej placówce Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego podsumowano etap regionalny ogólnopolskiego konkursu „Bezpieczne gospodarstwo rolne”. Zwycięzcami zostali Aldona i Rafał Nowakowie prowadzący gospodarstwo w Sikorzu (gm. Brudzeń Duży). Teraz będą reprezentować Mazowsze Płockie w etapie wojewódzkim.
W płockim KRUS-ie zjawili się laureaci konkursu i spora grupa gości, wśród których byli m.in. wicestarosta płocki Iwona Sierocka, wicestarosta sierpecki Wojciech Rychter, przedstawiciele powiatu gostynińskiego, szef płockiej delegatury urzędu marszałkowskiego Tomasz Kominek. – Jednym z podstawowych działań KRUS jest działalność związana z prewencją. To systematycznie prowadzona praca. Wykorzystujemy każdą okazję, aby przypominać o zasadach bezpiecznej pracy w gospodarstwie – mówił Roman Lutomierski, kierownik płockiej placówki KRUS.
Do etapu regionalnego zgłosiło się 21 gospodarstw z terenu działania placówek KRUS w Płocku, Sierpcu, Gostyninie i Wyszogrodzie. Zanim komisja konkursowa wyruszyła w teren, dwa gospodarstwa wycofały się z konkursu. Podczas podsumowania konkursu gospodarstwa, które znalazły się na podium i zdobyły wyróżnienia, zaprezentowała Katarzyna Dzienisiewicz, przewodnicząca komisji. Mówiła także o kryteriach, które brała pod uwagę komisja. A te były dość wyśrubowane i szczegółowe. Komisja sprawdzała m.in. stan podwórka i obejścia, czy utwardzone są ciągi komunikacyjne i odprowadzana woda z podwórka, oznakowanie progów i miejsc niebezpiecznych, czy drabiny są ustawione pod odpowiednim kątem i czy mają atest, a nawet czystość stopki od wejścia do kabiny ciągnika.
Ostatecznie pierwsze miejsce w etapie regionalnym zajęli Aldona i Rafał Nowakowie, którzy prowadzą 37 hektarowe gospodarstwo w Sikorzu (gm. Brudzeń Duży). – Gdy dowiedziałem się, że zajęliśmy pierwsze miejsce, to usiadłem z wrażenia i do tej pory jestem zaskoczony. Jesteśmy tak wychowani, aby dbać o porządek i czystość, a tym samym o bezpieczeństwo – stwierdził Rafał Nowak. Dodał, że jego gospodarstwo po raz pierwszy bierze udział w konkursie.
Drugie miejsce zajęli Agnieszka i Roman Kaniewscy z Garwolewa (gm. Czerwińsk nad Wisłą), a trzecie Beata i Janusz Zawadzcy z Komsina (gm. Czerwińsk nad Wisłą). Wyróżnenia otrzymali Magdalena i Dariusz Felczak (Dobrów, gm. Szczawin Kościelny), Joanna Różańska (Golejewo, gm. Gozdowo), Adela i Sławomir Tępińscy (Warzyn-Skóry, gm. Sierpc).
Wicestarosta płocki Iwona Sierocka gratulowała wszystkim laureatom i dziękowała rolnikom za udział w konkursie. – Szczególnie gratuluję zwycięzcom, bo reprezentują powiat płocki i życzę im sukcesu na szczeblu wojewódzkim. Cieszy to, że gospodarstwa są coraz bezpieczniejsze i piękniejsze – mówiła Iwona Sierocka. Gratulowała również organizatorom konkursu.
Wicestarosta sierpecki Wojciech Rychter zapewnił, że starostwo będzie promować laureatów konkursu, jako dobre przykłady bezpiecznej pracy w gospodarstwie. A Tomasz Kominek stwierdził, że laureaci muszą kochać to co robią, a ich gospodarstwa są nie tylko bezpieczne, ale i ładne.

tekst i fot. (gsz)

Zobacz kolejny artykuł

Mural w Dobrzykowie

W Dobrzykowie (gm. Gąbin), w 79. rocznicę Bitwy pod Dobrzykowem, uroczyście odsłonięto mural upamiętniający żołnierzy …

Stypendia w Słupnie

Wójt Słupna Marcin Zawadka wręczył stypendia dla najlepszych uczniów szkół podstawowych, zamieszkałych na terenie gminy. …