Będzie gaz dla mieszkańców w Drobinie i Świerczynku

Dobra wiadomość dla mieszkańców Drobina – w mieście i gminie będzie sieć gazowa. Ale najpierw muszą uzbroić się w cierpliwość – gaz pojawi się za cztery lata.
W Urzędzie Miasta i Gminy został podpisany list intencyjny dotyczący doprowadzenia sieci gazowej do Drobina i Świerczynka. Znalazły się na nim podpisy burmistrza Drobina Andrzeja Samoraja, przedstawicieli Polskiej Spółki Gazownictwa i Zakładów Mięsnych Olewnik-Bis. Drobin od wielu lat starał się o gaz. W 2016 r. do PSG trafiły ankiety przesłane przez samorząd, w których mieszkańcy deklarowali zainteresowanie podłączeniem gazu. Ale chętnych było tylko 143, a to za mało, aby PSG budowało sieć gazową. Pojawił się jednak na scenie duży gracz, czyli Zakłady Mięsne Olewnik-Bis.
– Z punktu widzenia ekonomiki dobrze, gdy jest duży odbiorca. I tak właśnie stało się w przypadku Drobina. Zainteresowanie gazem ze strony zakładów Olewnik pozwoliło nam zamknąć ten projekt pod względem opłacalności – mówił podczas podpisania listu Robert Kwiatkowski, dyrektor warszawskiego oddziału zakładu gazowniczego PSG. Zaznaczył, że firma musi wzmocnić działania w zakresie gazyfikacji zwłaszcza Północnego Mazowsza. Dodał, że całe województwo mazowieckie jest zgazyfikowane w 50 proc., a np. małopolskie w 83 proc.
Zadowolenia z podpisania listu intencyjnego nie krył burmistrz Drobina, Andrzej Samoraj. – To dobra informacja dla nas, że będziemy mieli gaz i przestaniemy być białą plamą na mapie gazyfikacji regionu. Mieszkańcy chcą mieć gaz i to dla nich bardzo istotna kwestia. To też bardzo ważne dla miasta i gminy. Planujemy podłączenie do gazu naszego przedszkola i szkoły. Gaz stanie się kolejnym medium, które wpłynie na atrakcyjność naszych terenów zarówno dla inwestorów jak i nowych mieszkańców. A poza tym to dobra inwestycja, jeśli chodzi o ochronę środowiska. Od pewnego czasu jesteśmy po zielonej stronie mocy i staramy się realizować proekologiczne inwestycje. A sieć gazowa na pewno do nich należy – mówił Andrzej Samoraj. Zadeklarował także, że władze samorządowe dołożą wszelkich starań, aby pomóc w budowie sieci gazowej do Drobina.

Reklama
Początkowym etapem gazyfikacji Drobina ma być powstanie stacji regazyfikacji LNG w Świerczynku, która będezie stanowiła źródło zasilania dla zakładu Olewnik-Bis. Stacja ma być gotowa do końca tego roku. Jak mówią przedstawiciele PSG będą istniały techniczne możliwości, aby do sieci stacji LNG podłączeni zostali indywidualni odbiorcy. Ale tylko w najbliższej okolicy i muszą być to odbiorcy gwarantujący opłacalność podłączenia, czyli np. tacy, którzy będą ogrzewali gazem dom.
Gaz do Drobina ma popłynąć od strony Staroźreb. Sieć będzie miała długość ponad 21 kilometrów i ma przebiegać przez Bromierz, Wrogocin, Setropie, Kłaki, Świerczynek i Drobin. Ale najpierw musi zostać przebudowana stacja gazowa w Staroźrebach, która należy do Gaz Systemu. Przebudowa ma zwiększyć przepustowość stacji. Inwestycja ma potrwać trzy lata. Ta kwestia oraz sprawy związane z wykonaniem dokumentacji projektowej na budowę sieci gazowej i uzyskanie prawomocnego pozwolenia na budowę sprawią, że rozpoczęcie budowy sieci gazowej do Drobina planowane jest na 2021 r. Same prace budowlane mają potrwać ok. roku. Gaz w Drobinie pojawi się więc w 2022 r.

tekst i fot. (gsz)

Zobacz kolejny artykuł

Kto doi krowy? Roboty!

Rolnictwo to bardzo szybko rozwijająca się dziedzina gospodarki. Jednak wielu z nas nie ma pojęcia …