fot. Ze zbiorów SP w Dobrzykowie

Apel poległych w Dobrzykowie

W 77. rocznicę obrony lewego brzegu Wisły pod Dobrzykowem (gm. Gąbin) nad mogiłami żołnierzy Września, patronów dobrzykowskiej SP im. Obrońców Dobrzykowa z 1939 r., odbył się apel poległych.
W uroczystościach wzięło udział ok. 150 osób. Byli księża Jarosław Ferenc, proboszcz parafii w Dobrzykowie i Grzegorz Mierzejewski, proboszcz parafii w Mochowie, uczniowie i pracownicy dobrzykowskiej podstawówki, przedstawiciele władz samorządowych, przedszkola i gimnazjum w Dobrzykowie, żołnierze-rekonstruktorzy ze Stowarzyszenia „Pro Patria”, mieszkańcy Dobrzykowa i okolic.
Uroczystość rozpoczęła się od hymnu szkolnego „O, śpijcie żołnierze”. O znaczeniu obrony lewego brzegu Wisły i ofiary poległych obrońców dla powstania niepodległego państwa polskiego mówiła dyrektor SP w Dobrzykowie Bogumiła Zalewska-Opasińska. Z kolei Łukasz Strzelecki, prezes Stowarzyszenia „Pro Patria”, odczytał „Modlitwę przed bitwą” z modlitewnika żołnierskiego z okresu II Rzeczypospolitej. Natomiast modlitwę w intencji poległych żołnierzy poprowadził ks. Jarosław Ferenc.
Podczas uroczystości nie zabrakło wierszy i pieśni. Na apelu poległych, który poprowadzili uczniowie kl. V, przywołano nazwiska żołnierzy Września, których groby znajdują się w Dobrzykowie, Radziwiu i Troszynie. Po apelu na mogiłach złożono kwiaty i zapalono znicze. Końcowym akcentem uroczystości była salwa honorowa oddana przez żołnierzy-rekonstruktorów. – Godna postawa uczniów, ich zaangażowanie świadczy o szacunku dla wartości, w imię których złożyli swe życie żołnierze Września – mówiła dyrektor Bogumiła Zalewska-Opasińska. (gsz)

Zobacz kolejny artykuł

Rodzinnie w Maszewie Dużym

Mnóstwo atrakcji, dobrej zabawy i muzycznych doznań – tego wszystkiego było pod dostatkiem podczas wielkiego …