fot. Grzegorz Szkopek

Czas podziękowań

Kilkanaście dożynkowych wieńców, kilkadziesiąt pocztów sztandarowych, cała rzesza zaproszonych gości i tłumy mieszkańców – tak wyglądało święto plonów powiatu płockiego w Wyszogrodzie. Samorząd Ziemi Płockiej dożynki zorganizował już po raz 17.
Powiatowe dożynki były bardzo uroczyste. Zgodnie z tradycją zaczęły się od mszy świętej w wyszogrodzkim kościele Świętej Trójcy. – Jeśli dziś gromadzimy się na dziękczynieniu, to nie tylko dlatego, że to piękny zwyczaj, ale dlatego, że to szczególne powołanie, którym obdarzył nas Bóg – czyńcie sobie ziemię poddaną. A to jest niemożliwe bez bożej pomocy – mówił w homilii ks. Grzegorz Przybyłek. Podczas nabożeństwa zostały poświęcone dożynkowe wieńce, które reprezentowały gminy powiatu płockiego. Z niektórych gmin było nawet po kilka wieńców.
Po mszy barwny korowód prowadzony przez orkiestrę dętą OSP Rębowo przeszedł na wyszogrodzki rynek. – Dożynki to tradycja przekazywana z pokolenia na pokolenie. Czasami słyszę pytanie, czy takie święto jest jeszcze potrzebne w dobie technologii. Proszę państwa, w tym roku rolników dotknęła susza i na nic nie zdały się technologie i nowoczesność. Dzisiaj pochylamy się nad potem tych, którzy pracują w rolnictwie. Chylę czoła przed wszystkimi, którzy z pokolenia na pokolenie uprawiają ziemię. To są wyjątkowi ludzie. Dzisiaj jest moment na podziękowania – mówił starosta płocki Mariusz Bieniek.
Witał też gości, wśród których byli m.in. senator Marek Martynowski, posłowie Anna Ewa Cicholska i Piotr Zgorzelski, marszałek Mazowsza Adam Struzik, szef Izb Rolniczych Wiktor Szmulewicz, radni wszystkich szczebli samorządu, wójtowie i burmistrzowie z powiatu płockiego. Gospodarz Ziemi Wyszogrodzkiej, burmistrz Jan Boszko dziękował rolnikom za ich trudną pracę i za to, że codziennie mamy chleb na naszych stołach.
Po oficjalnych powitaniach na scenie pojawił się zespół Tańczące Fryderyki złożony z uczniów SP im. Fryderyka Chopina w Kobylnikach, który zaprezentował obrzęd dożynkowy. To podczas niego starosta Mariusz Bieniek i burmistrz Jan Boszko otrzymali chleb z rąk dożynkowych starostów i obiecali dzielić go sprawiedliwie. A starostami dożynek byli Marzena Szymerska z Rębowa i Gabriel Stobiecki z Wyszogrodu. Po występie Tańczących Fryderyków starosta wręczył kwiaty nauczycielce prowadzącej zespół, a wicestarosta Iwona Sierocka czek na tysiąc złotych dla zespołu. Później było tradycyjne dzielenie się chlebem.
Podczas wystąpień gości senator Marek Martynowski odczytał list od prezydenta RP Andrzeja Dudy. Goście podkreślali wyjątkowość pracy rolników i to, że mimo różnych przeciwności cały czas powiększają swoją produkcję. Wspominali również o obecnej sytuacji, chociażby o umowach o wolnym handlu z Kanadą i USA.
Dożynki były okazją do wyróżnień. 12 osób otrzymało odznaki honorowe „Zasłużony dla rolnictwa”. Wręczono medale „Zasłużony dla Powiatu Płockiego”. Otrzymali je Jarosław Dorobek, Krzysztof Wielec, Waldemar Zawadzki, Andrzej Markiewicz, Feliks Jankowski. Statuetką „Dobry gospodarz” uhonorowano 52 osoby i instytucje. Wręczono także atrakcyjne nagrody laureatom konkursu „Najpiękniejszy ogród w powiecie płockim”. Zwyciężczynią została Halina Przybylska (Myśliborzyce, gm. Brudzeń Duży). Drugie miejsce zajęła Ewa Przepiórkiewicz (Czerniewo, gm. Radzanowo), a trzecie Sebastian Świderski (Cekanowo, gm. Słupno).

roll-up-sponsorzyPo zakończeniu oficjalnej części sceną zawładnęła muzyka. Wystąpiły zespoły Classic, Lena, Quest, Abba Cover i Ex Bolo/Positive Band. Ale mnóstwo rzeczy działo się także poza sceną. Oblegane były stoiska sołectw z gminy Wyszogród i poszczególnych gmin, gdzie serwowano domowe smakołyki. Był „Piknik wieprzowy”, a także piknik „Średniowieczny Wyszogród”. Podczas niego można było postrzelać z łuku, rzucić oszczepem, obejrzeć pokazy walk rycerskich czy zapoznać się ze średniowieczną kuchnią.
Patronami honorowymi dożynek powiatu płockiego byli minister rolnictwa i rozwoju wsi Krzysztof Jurgiel, marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik oraz wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera.    (gsz)

Zobacz kolejny artykuł

Rodzinnie w Maszewie Dużym

Mnóstwo atrakcji, dobrej zabawy i muzycznych doznań – tego wszystkiego było pod dostatkiem podczas wielkiego …