Zmiana znaczenia zegarka na przestrzeni lat

Zegarek to przyrząd służący do mierzenia czasu. Najczęściej nosi się go na ręce, albo w kieszeni. Mimo, że na przestrzeni lat funkcja zegarka nie uległa zmianie, to jego modele i wersje są teraz zupełnie inne.

Pierwotny model czasomierza

Wynalazcą zegarka jest Peter Henlein, który w 1504 roku skonstruował pierwszy model czasomierza. Fenomen polegał na umieszczeniu w zewnętrznym pudełku mechanizmu sprężynowego, co pozwalało nosić zegar w kieszeni. Pierwotny model zegarka obowiązywał, aż do I Wojny Światowej. Później okazało się, że bardziej użyteczna jest wersja naręczna, która stała się niezbędnym wyposażeniem każdego żołnierza. Pod koniec lat 60. XX wieku, w Szwajcarii rozpoczęto prace nad miniaturyzacją mechanizmu kwarcowego, a w 1969 roku firma Seiko wprowadziła na rynek pierwszy tego typu zegarek naręczny. Warto wspomnieć, że początkowo zegarek na rękę uważany był jedynie za damską biżuterię, dopiero po pewnym czasie okazało się, że w trakcie wojny czasomierz kieszonkowy jest zupełnie nieporęczny.

Zegarek cyfrowy

George H. Thiess, rozpoczął w 1968 roku prace nad cyfrową wersją czasomierza. Tradycyjne wskazówki zastąpił wyświetlaczem i w maju 1970 roku przedstawiono prototym zegara – Pulsar. Dwa lata później na rynek wprowadzono pierwsze czasomierze cyfrowe z wyświetlaczem LED.

Znaczenie zegarka dziś

Wraz z rozwojem urządzeń elektronicznych zegar naręczny stracił nieco na znaczeniu, dlatego, że każdy produkt wyposażony był w czasomierz cyfrowy. Nie mniej jednak, tradycyjny zegarek nie wyszedł całkowicie z obiegu. Obecnie zmieniło się jego postrzeganie i znaczenie. Stał się on nie tylko urządzeniem do odmierzania czasu, ale również elementem dekoracyjnym modowych stylizacji. Wiele wersji biznesowych świadczy o wysokim statusie społecznym posiadacza. Dzięki konkretnym markom można podkreślić swój prestiż. Modele zegarków czołowych, światowych producentów znajdują się na: zegarkicentrum.pl. Na stronie firmy dostępne są takie marki jak: Versace, Calvin Klein, Guess czy Michael Kors. Przedsiębiorstwo proponuje modele zarówno dla kobiet, jak i dla mężczyzn, w wersjach tradycyjnych i limitowanych.

Ponad to, na rynku dostępne są modele sportowe, które posiadają wiele użytecznych funkcji jak: stoper, pulsomierz, kompas czy kalkulator. Bardzo modne stały się również smart watche, które poza możliwością odmierzania czasu pozwalają na prowadzenie rozmów telefonicznych i łączenie się z Internetem.

Jak widać modele zegarka na przestrzeni lat uległy ulepszeniu. Poza pierwotną funkcją odmierzania czasu, zostały one wzbogacone o dodatkowe możliwości ułatwiające np. wykonanie treningu. Mimo zwiększenia się liczby modeli zegarka i zastąpieniu tradycyjnych wersji, cyfrowymi, zegarki naręczne nada pełnią ważną rolę społeczną. Dodatkowo, stały się one istotnymi akcesoriami modowymi, które chętnie zakładają nie tylko kobiety.

Zobacz kolejny artykuł

Fotowoltaika – sprawność w pochmurne dni

Fotowoltaika to prężnie rozwijająca się technologia, korzystająca z zasobów energii odnawialnej – promieniowania słonecznego. Z …

2 komentarze

  1. koni z ciekawości weszłam na stronę tego miugo – masz rację, ładne są, aż chyba zamówię skoro mają promocję -20%

  2. Dla mnie jedne z ładniejszych obecnie to polskie miugo.