Zabawki kreatywne inaczej

W świecie dziecięcych zabawek czasami naprawdę trudno się odnaleźć. Wszystkie zabawki muszą być dzisiaj kreatywne, oryginalne, niecodzienne, zaskakujące. Zwykła barbie i tradycyjne klocki już raczej nie wystarczą. Pytanie tylko, czy ich zastępniki – gry playstation, smartphony, roboty – spełniają pokładane w nich nadzieje.

Przede wszystkim ruch… w głowie
Oczywiście możemy narzekać na to, że nasze dzieci dużo rzadziej niż my korzystają z uroków przyrody. Możemy oczywiście kupić rolki, rower, deskorolkę, narty. Jeśli jednak wszystkie te produkty potraktujemy jako zabawki, które mają skłonić nasze dziecko do zmiany stylu życia, to możemy się srogo zawieść. Nawet najbardziej atrakcyjne rolki same nie wyprowadzą dziecka na zewnątrz. Do tego trzeba dodatkowej inspiracji, zainteresowania rodziców, projektu wspólnego spędzenia czasu. Weekendowych wypadów spędzonych wspólnie na łonie natury.
Natomiast zabawki, którymi dziecko miałoby samo bawić się na co dzień, mogą mieć na nie bardzo duży wpływ. Dlatego należy je wybierać z rozwagą i sporą dozą refleksji. Mogą one bowiem zachęcać dziecko do dalszych eksperymentów, stymulować jego rozwój, kształtować określone kompetencje. Mogą jednak również go opóźniać, rozleniwiać umysł dziecka, zniechęcać go do dalszej pracy.

Dlaczego klocki?
Niezmiennie od wielu lat to właśnie klocki do gry są jedną z bardziej docenianych i uznawanych za rozwojowe zabawek. Oczywiście współcześnie klocki lego niewiele mają wspólnego z tymi, którymi bawiliśmy się 20 lat temu, natomiast nadal pobudzają wyobraźnię, angażują dziecko do tworzonego przez nie świata, wspomagają rozwój kompetencji intelektualnych. Lego gry to przecież nie tylko zabawa w łączenie elementów. To szansa na stworzenie przez dziecko własnego świata. A skoro tworzymy świat, to ustalamy panujące w nim reguły, zasady i prawa. Sprawdzamy ich działanie. Chronimy ten świat przed upadkiem i dbamy o jego rozwój. Cała ta zabawa jest niezwykle angażująca, a przy tym wymagająca. Konieczność podejmowania decyzji, łączenia ze sobą elementów, budowania reguł, wymaga rozwiniętych umiejętności strategicznych, logicznych, ale także samej wyobraźni, widzenia wzrokowego, kompetencji artystycznych.
Do tych wszystkich zalet klocków lego dołączono jeszcze jedną – nowoczesności. Obecnie zestaw lego funkcjonują również z wersji do nauki robotyki i programowania. A ponadto, każdy z takich zestawów na jasną kwalifikację tematyczną. Dziecko bawiąc się, ma szansę uczyć się jednocześnie robotyki i poznawać średniowieczne miasto, rozmawiać i uczyć się nazywania emocji. Nic dziwnego więc, że klocki nadal pozostają naszą ukochaną zabawką. W każdej wersji.
Sprawdź: https://merlin.pl/a/lego/

Zobacz kolejny artykuł

Zdobądź Fundusze Europejskie