Czy warto uprawiać samemu warzywa?

Szybko rozrastająca się w naszym kraju sieć handlowa super i hipermarketów z podażą szerokiego asortymentu warzyw w ciągu całego roku (zawsze reklamowanych jako „tanie” i „najlepsze”) przyciąga wielu konsumentów. Ale też, czy zawsze będziemy mieć pewność , co naprawdę jemy? W jaki sposób i w jakich warunkach były wyprodukowane te warzywa, jak nawożone, chronione, jak były przechowywane- zanim trafiły na półki sklepowe? To pytanie często zadają sobie potencjalni nabywcy. Warto więc przynajmniej część warzyw pozyskać z własnej działki, co daje nam możliwość kontroli nad wszystkimi etapami uprawy.

Wiesz co jesz
Coraz więcej osób interesuje się ekologiczną uprawą warzyw. W tym celu stale prowadzi się odpowiednią edukację ekologiczną dla użytkowników działek i ogrodów przydomowych. Warzywa z upraw ekologicznych zawierają mniej azotanów i innych zanieczyszczeń, charakteryzują się większą zawartością witamin, suchej masy, innych składników odżywczych, odznaczają się lepszym smakiem i aromatem, lepszą zdolnością przechowalniczą, a więc w sumie przewyższają jakością warzywa z upraw konwencjonalnych.
Zanieczyszczanie środowiska na terenach miejskich jest częstym argumentem przeciwko uprawie warzyw, ale i na to w pewnym zakresie można znaleźć receptę, by zmniejszyć niekorzystny wpływ środowiska. W strukturze gatunkowej powinny się znaleźć takie warzywa, które charakteryzują się mała skłonnością do kumulowania szkodliwych substancji w częściach użytkowych (z gleby, powietrza i wody), o krótszym okresie wegetacji, można też prowadzić więcej upraw pod płaskimi osłonami.

Warto wiedzieć
Wartość produkcji warzyw przypadającej na określoną powierzchnię działek jest średnio pięciokrotnie wyższa niż w odpowiedniej produkcji polowej, a to m.in. z tego względu, że uprawa taka jest tu bardzo intensywna- przy zastosowaniu przedplonów, śródplonów i poplonów, upraw współrzędnych, by jak najlepiej wykorzystać powierzchnię w warzywniaku. I chociaż tę produkcję określa się jako małoskalową, ma ona jednak duże znaczenie. W Polsce dopuszczonych jest do uprawy ponad 3000 odmian warzyw. Większość z nich dostępnych jest w sklepie ogrodniczym świat kwiatów pod tym adresem – https://sklep.swiatkwiatow.pl/nasiona-warzyw/

Dla domowego budżetu
Wielu z nas, tak naprawdę, nie zawsze stać na kupienie wszystkiego, co będzie nam potrzebne na bieżąco w gospodarstwie domowym. Trzeba wybierać. Własne warzywa to większe możliwości przygotowania z nich podstawowych przetworów na zimę dla rodziny, dające pewne oszczędności w budżecie domowym.

Dla zdrowia
Od ilości i jakości plonów warzyw uzyskiwanych na działkach (czy w ogrodach przy domu) zależy w dużym stopniu możliwość racjonalnego, zdrowego odżywiania- przynajmniej pewnej części społeczeństwa. Warzywa są przecież niezbędne w codziennym odżywianiu. Są podobnie jak owoce, wspaniałym naturalnym źródłem witamin, soli mineralnych, mikroelementów, błonnika, pektyn, białka roślinnego oraz wielu cennych substancji czynnych o właściwościach leczniczych. Nie zawsze możemy wszystko kupić, zaś działka czy ogród dostarczają je przez prawie cały rok. Zatem nasze warzywa na działce spełnia pewną rolę roślinnej apteki, mającej zadania profilaktyczne.
Należy podkreślić, że uprawa roślin, w tym również warzyw, pełni znaczącą rolę w leczeniu niektórych groźnych chorób cywilizacyjnych (np. depresje, przejawy nadmiernej agresji, zespół chronicznego zmęczenia, choroba Alzheimera, itp.)
Na świecie coraz bardziej docenia się tzw. terapię ogrodniczą. Praca w ogrodzie przy uprawie roślin wykorzystywana jest w celu poprawy kondycji fizycznej i bardzo często psychicznej, działa nieraz lepiej niż ‘sterowana’ gimnastyka.

Zobacz kolejny artykuł

Zdobądź Fundusze Europejskie

     

Jeden komentarz

  1. Oczywiście, że warto. Duży wybór nasion warzyw:
    https://www.przydomu.pl/warzyw.html