Szczoteczka soniczna czy elektryczna?

W dbaniu o higienę jamy ustnej coraz częściej pomagają nam szczoteczki elektryczne. Zęby czyści się nimi szybciej i dokładniej, a dodatkowo nie trzeba skupiać się na prawidłowej technice szczotkowania – przyrząd robi to za nas. Na rynku oprócz szczoteczek elektrycznych pojawiają się też modele soniczne. Przyglądamy się różnicom i podobieństwom między nimi i podpowiadamy, które z nich lepiej zadbają o Twój uśmiech.

Kilka słów o szczoteczkach elektrycznych

Szczoteczki elektryczne są z nami od wielu lat. Pierwszy model powstał już w 1939 roku w Szwajcarii, z myślą o pacjentach z ograniczonymi funkcjami motorycznymi, jak i osobach noszących aparaty ortodontyczne. Do szerszego obiegu szczoteczki elektryczne weszły równo 20 lat później i od tego czasu były sukcesywnie ulepszane.

Co jest takiego wyjątkowego w szczoteczkach elektrycznych, że coraz więcej osób wybiera je zamiast manualnych szczoteczek? Przede wszystkim, modele elektryczne bardzo dokładnie usuwają płytkę nazębną. Główka szczoteczki pracuje w oparciu o ruchy pulsacyjno-rotacyjne, wykonując co najmniej 5500 obrotów na minutę. Dla porównania, szczotkując zęby szczoteczką manualną, jesteśmy w stanie wykonać maksymalnie 200 takich ruchów na minutę.

To przekłada się oczywiście na jakość szczotkowania zębów. Dzięki tak dużej liczbie obrotów, nie musimy poświęcać zbyt dużo czasu na zadbanie o higienę jamy ustnej. 2 minuty rano i wieczorem wystarczą, żeby pozbyć się wszelkich zabrudzeń.

Fenomen szczoteczek sonicznych

Czym szczoteczka soniczna różni się od elektrycznej? Modele soniczne, wbrew opiniom, nie są świeżym wynalazkiem. Na rynku pojawiły się już w latach 90. ubiegłego wieku, chociaż to prawda, że ich popularność zdecydowanie wzrosła w ciągu kilku ostatnich lat.

Szczoteczki soniczne to tak naprawdę usprawniony rodzaj szczoteczek elektrycznych. Modele soniczne wyróżnia przede wszystkim zasada działania. Włosie główki wykonuje ruchy wymiatające z bardzo dużą częstotliwością – co najmniej 31 000 obrotów na minutę.

Zachodzi przy tym zjawisko kawitacji w mieszaninie pasty i śliny, co przyczynia się do powstawania tzw. mikrobąbelków. Te niewielkie cząsteczki są w stanie dotrzeć do przestrzeni międzyzębowych i innych trudno dostępnych miejsc, z czym nie poradziłaby sobie szczoteczka manualna ani elektryczna.

Zalety szczoteczki sonicznej

Jeśli zastanawiasz się nad zakupem szczoteczki elektrycznej, zdecydowanie warto przemyśleć wybór modelu sonicznego. Jakie są główne zalety szczoteczek sonicznych?

  • łatwość szczotkowania – używanie szczoteczki sonicznej nie wymaga nauki techniki szczotkowania zębów. Wystarczy trzymać szczoteczkę prostopadle do powierzchni zębów i przesuwać ją równolegle wzdłuż linii dziąseł,
  • skuteczność działania – szczoteczki soniczne usuwają do 6 razy więcej płytki zgromadzonej na zębach, niż manualne szczoteczki. Pomagają też zredukować osad z kawy i herbaty do 80%,
  • wbudowany timer – szczotkowanie zębów wystarczająco długo często jest problematyczne. Proste rozwiązanie znajdziemy w większości sonicznych modeli. Dźwięk powiadomi nas, kiedy możemy zakończyć szczotkowanie jednej części jamy ustnej i przejść do kolejnej.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami Neo24.pl.

Zobacz kolejny artykuł

Zdobądź Fundusze Europejskie