Smog znowu atakuje! Jak sprawdzić jakość powietrza w swoim mieście?

Problem smogu dotyczy praktycznie całej Polski, szczególnie dużych miast w okresie zimowym. Pojawieniu się smogu sprzyja bowiem bezwietrzna, wyżowa pogodna, wysoka ilość zanieczyszczeń obecnych w powietrzu oraz zalegająca nad okolicą mgła. Jeśli chodzi o smog Warszawa to z reguły pierwsze polskie miasto, które kojarzy nam się z zanieczyszczonym powietrzem. Warto jednak wiedzieć, że sytuacja najgorzej wygląda na południu naszego kraju. Czym właściwie jest smog, jakie jego rodzaje wyróżniamy oraz w jaki sposób możemy sprawdzić rzeczywiste stężenie zanieczyszczeń powietrza w naszej okolicy?

Smog Warszawa i cała Polska – nienaturalne zjawisko powszechne nad Wisłą

Przepisem na powstanie smogu jest duża ilość zanieczyszczeń zawieszonych w powietrzu oraz sprzyjające warunki atmosferyczne, czyli brak wiatru oraz mgła. Czynniki te sprzyjają bowiem koncentracji pyłów i zanieczyszczeń w jednym miejscu oraz utrudniają ich rozproszenie.

Wyróżniamy dwa rodzaje smogu. Pierwszy z nich, smog londyński, występuje głównie w Europie w miesiącach zimowych, a do jego powstawania przyczynia się palenie w piecach oraz ogrzewanie. W Polsce najczęściej występuje on na południu, m. in. w Krakowie oraz na Górnym Śląsku.

Drugi rodzaj smogu, typu Los Angeles, pojawia się natomiast w naszym kraju głównie latem, a główną odpowiedzialność za jego powstawanie ponoszą spaliny samochodowe. Pochodzące z nich szkodliwe tlenki węgla, azotu oraz węglowodory pod wpływem wysokiej temperatury ulegają przekształceniu w inne toksyczne związki, np. w ozon. Ten rodzaj smogu najczęściej występuje w Warszawie oraz w Krakowie, smog Warszawa jest więc smogiem fotochemicznym typu Los Angeles.

Jak smog wpływa na nasz organizm?

Smog jest bardzo niebezpieczny dla naszego zdrowia, a nawet życia. Warto bowiem wiedzieć, że długotrwała ekspozycja na zanieczyszczone powietrze jest niekorzystna nie tylko dla naszych płuc, ale także dla wszystkich tkanek naszego organizmu.

Bardzo negatywny wpływ na nasze zdrowie mają zwłaszcza najmniejsze cząsteczki zanieczyszczeń, które z płuc trafiają do naszej krwi, a wraz z nią są roznoszone po wszystkich tkankach oraz organach wewnętrznych. Z tego powodu smog jest jedną z przyczyn zawałów serca, wywołuje nowotwory, choroby układu oddechowego, astmę oraz alergie. Pośrednio przyczyniać się może także do rozwoju takich chorób, jak autyzm, cukrzyca oraz demencja.

Według danych opublikowanych przez Światową Organizację Zdrowia, smog co roku uśmierca na całym świecie aż 6,5 mln ludzi. W Polsce z kolei z powodu chorób wywoływanych przez smog każdego roku umiera ponad 48 tys. ludzi. Są to dane bardzo niepokojące, tym bardziej, że ze smogiem trudno jest walczyć bez wyeliminowania jego przyczyny.

Zapobieganie negatywnemu wpływowi smogu na nasz organizm

Mimo tego, że wyeliminowanie smogu jest bardzo trudne, możemy jednak chronić siebie i swoich bliskich przed jego negatywnym oddziaływaniem. Jak to robić?

Przede wszystkim musimy wiedzieć, kiedy powietrze w naszej okolicy jest najgorszej jakości. Bardzo przydatne w sprawdzeniu aktualnej jakości powietrza są takie narzędzia, jak bezpłatne aplikacje, które na bieżąco informują nas o zanieczyszczeniach powietrza w naszym mieście. Stały monitoring powietrza jest możliwy dzięki umieszczeniu sieci sensorów we wszystkich polskich miastach. Czujniki te badają stężenie pyłów zawieszonych w powietrzu oraz przesyłają dane pomiarowe bezpośrednio do aplikacji. Mieszkając w stolicy, możemy więc sprawdzić jaki ma smog Warszawa w Airly podglądając na mapce aktualny stan zanieczyszczeń. Podobnie sytuacja wygląda także w przypadku innych polskich miast i miejscowości. Dzięki takiej wiedzy będziemy wiedzieli, który dzień idealnie nadaje się na spacer z rodziną na świeżym powietrzu i uprawianie sportów outdoorowych, a kiedy lepiej pozostać w domowym zaciszu i włączyć oczyszczacz powietrza.

Zobacz kolejny artykuł

Gadżety reklamowe na targi – trendy i specyfika

Targi branżowe to jedna z najlepszych szansę na skuteczną promocję firmy – zwłaszcza wśród klientów …

Najlepsze chłodziarki Samsung

Samsung jest południowokoreańskim producentem wielu rodzajów sprzętów AGD i RTV, a także robiących furorę na …

2 komentarze

  1. Znajomy ma ten sprzęt i sobie chwali. Ma bardzo fajne i niedrogie filtry (mało kto pamięta o tym przy zakupie)

  2. Przez godziny wdychamy ten syf nawet we własnym domu. Ja się rozglądam za jakimś sprzętem. Miał ktoś doświadczenie z czymś takim? https://www.mediaexpert.pl/oczyszczacze-powietrza/oczyszczacz-milla-home-ap302w,id-971688