Samochód zastępczy z OC sprawcy – kiedy można na niego liczyć?

Każda kolizja drogowa wiąże się z negatywnymi konsekwencjami. Najważniejszą z nich są oczywiście skutki w postaci odniesionych obrażeń. Dodatkowo w wyniku tego typu zdarzenia uszkodzony zostaje także pojazd, przez co kierowca nie może z niego korzystać do czasu naprawy. Czy zanim auto zostanie przywrócone do pełnej sprawności właściciel może liczyć na samochód zastępczy? Na co dobrze jest zwrócić uwagę wybierając auto z wypożyczalni?

Kilka słów o samochodach zastępczych

Samochód zastępczy z OC sprawcy  już jakiś czas temu przestał być luksusem. Zgodnie z uchwałą Sądu Najwyższego z dnia 17 listopada 2011 roku, nie jest istotne czy poszkodowany korzystał z pojazdu w ramach prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej, czy też do celów prywatnych. Oznacza to więc, że każdy ma prawo do pojazdu zastępczego, jednakże musi on spełniać pewne określone wymogi, aby firma ubezpieczeniowa zwróciła koszt jego wynajęcia z polisy od odpowiedzialności cywilnej sprawcy.

Po pierwsze: klasa samochodu

Poszukując samochodu na wynajem w celach zastępczych należy pamiętać o klasie pojazdu. Zasada jest prosta – auto nie może być wyższej klasy niż to, którym dotychczas jeździł dany kierowca. Oznacza to, że jeżeli ktoś na co dzień korzysta z małego, typowo miejskiego pojazdu, nie może wynająć limuzyny – w takim przypadku firma ubezpieczeniowa nie zwróci kosztów związanych z jego wypożyczeniem. Możliwe natomiast jest wynajęcie pojazdu niższej klasy od tego, z którego poszkodowany korzystał przed zaistnieniem szkody.

Po drugie: stawki za wynajem pojazdów

Na rynku działa wiele wypożyczalni samochodów. Każda z tego typu firm posiada różne pojazdy w swojej ofercie, a co za tym idzie, ceny także są zróżnicowane. Niemniej jednak można przyjąć, iż istnieją pewne średnie stawki rynkowe za wynajęcie samochodu danej klasy. Aby firma ubezpieczeniowa zwróciła koszt, opłata nie może znacząco odbiegać od przeciętnych. Jak przyznaje specjalista z firmy Automobilista Żeby dokonać porównania, można skorzystać z Internetu. Zdecydowana większość wypożyczalni ma bowiem swoje witryny, na których prezentuje ofertę. Dostępne w niej samochody podzielone są na klasy, według standardów branży motoryzacyjnej. Stąd też bez problemu można porównywać nie tylko różne modele z tego samego segmentu, ale także koszty wypożyczenia tego samego pojazdu w różnych firmach.

Jak widać, wypożyczenie samochodu zastępczego na czas naprawy własnego pojazdu nie musi być kosztowne. Istnieje bowiem możliwość zwrotu poniesionych wydatków przez firmę ubezpieczeniową z polisy od odpowiedzialności cywilnej sprawcy zdarzenia. Należy jednak pamiętać, że wybór auta zastępczego musi być przemyślany – pojazd nie powinien być wyższej klasy niż ten, który został uszkodzony oraz jego koszt nie może być wyższy od przeciętnego, który funkcjonuje na rynku. W przeciwnym razie ubezpieczyciel może odmówić zwrotu kosztów.

Artykuł sponsorowany

Zobacz kolejny artykuł

Dlaczego warto posiadać ważne OC?

OC, czyli ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych to obowiązkowe zobowiązanie każdego kierowcy. Nie wszyscy …