Pożyczki przez Internet – czy rzeczywiście takie bezpieczne?

Skorzystanie z usług instytucji pożyczkowych udzielających zobowiązań przez internet to dla wielu osób najprostsze rozwiązanie, aby zyskać dodatkowe środki na dowolny cel. Kiedy więc zaskakują nas nieprzewidziane wydatki, warto się nad taką możliwością zastanowić. Czy jest to bezpieczne?

Sektor firm pożyczkowych w Polsce

Publikowany przez Konferencję Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce cykliczny raport dotyczący sektora firm pożyczkowych wskazuje, że zainteresowanie tego typu produktami finansowymi stale rośnie. W pierwszym półroczu 2018 roku można było zauważyć wzrost odsetka zaciąganych pożyczek pozabankowych oraz kredytów konsumpcyjnych – wynosił on 5,15%, jeśli chodzi o same tylko kredyty konsumpcyjne. Jednocześnie rośnie średnia kwota zaciąganych zobowiązań oraz wydłuża się czas trwania umów kredytowych. Z kolei najwięcej pożyczek na niewielkie kwoty udzielają instytucje pożyczkowe. Dane Biura Informacji Kredytowej wykazują, że w pierwszym półroczu 2018 roku udzielono w ramach kredytów konsumenckich zobowiązań na kwotę wynoszącą łącznie 45,5mld zł, przy czym 91,8% pochodziło z banków i SKOK-ów, a tylko 8,2% – z instytucji pożyczkowych. Jednocześnie należy zwrócić uwagę na fakt, że jeśli chodzi o pożyczki na mniejsze kwoty (do 1000zł), to Polacy zdecydowanie chętniej wybierają instytucje pożyczkowe – aż 81% tego typu zobowiązań udzieliły właśnie takie firmy. Warto też wiedzieć, że udział instytucji pożyczkowych w całym rynku kredytów i pożyczek wynosi już prawie 10% i stale rośnie.

Budowanie wiarygodności

Osoby zastanawiające się nad możliwością zaciągnięcia pożyczki przez internet często mają wątpliwości, czy takie rozwiązanie jest bezpieczne. Warto jednak wiedzieć, że w ostatnim czasie wprowadzono wiele regulacji prawnych dotyczących właśnie sektora instytucji pożyczkowych. Zgodnie z obowiązującymi aktualnie przepisami maksymalne koszty kredytu nie mogą przekraczać ustalonego poziomu, a ponadto wprowadzono określone wymogi dotyczące funkcjonowania instytucji pożyczkowych, jak chociażby minimalny kapitał zakładowy wynoszący 200 tys. zł. Przed zdecydowaniem się na skorzystanie z oferty konkretnej firmy można też zweryfikować czy należy ona do Rejestru Instytucji Pożyczkowych prowadzonego przez Komisję Nadzoru Finansowego. Oczywiście same instytucje tego typu dokładają wszelkich starań, aby budować relacje z klientami w etyczny sposób i by przeprowadzane transakcje były bezpieczne dla obu stron. Ogromny nacisk kładziony jest również na bezpieczeństwo danych osobowych.

Jak ograniczyć ryzyko?

Podczas zaciągania pożyczki przez internet największym zagrożeniem może okazać się nieprzemyślana decyzja i zbyt pochopne decydowanie się na zobowiązanie. Warto więc wybrać firmę umożliwiającą spłatę zadłużenia w wygodnych ratach – w https://supergrosz.pl może to być nawet 48 rat, co pozwala dostosować ich wysokość do swoich możliwości finansowych.

Zobacz kolejny artykuł

Zdobądź Fundusze Europejskie