Pożyczki bez BIK, ale niekoniecznie bez weryfikacji

Wiele firm pozabankowych działających na polskim rynku finansowym deklaruje, że udziela pożyczek klientom bez weryfikowania ich historii kredytowania w BIK. Oznacza to, że pożyczka udzielana jest niemal od ręki, choć niekoniecznie całkowicie bez sprawdzania sytuacji finansowej klienta.

Reklama

Pożyczki bez BIK

Sfera pożyczek udzielanych „bez BIK” jest ściśle pozabankowa, ponieważ banki zobowiązane są na mocy rekomendacji wydawanych przez Komisję Nadzoru Finansowego do tego, aby weryfikować wiarygodność kredytową klienta w Biurze Informacji Kredytowej. BIK gromadzi dane o udzielanych kredytach i niektórych pożyczkach na rynku bankowym i pozabankowym. Dzięki bazom danych BIK można sprawdzić, jakim kredytobiorcom jest dana osoba – czy spłaca między innymi swoje zobowiązania w terminach wskazanych w harmonogramach spłaty. Jeśli spóźniała się z uiszczaniem rat, taka informacja najprawdopodobniej zostanie odnotowana w BIK.

Zła historia kredytowania powoduje, że banki kategorycznie odmówią udzielenia kredytu takiemu klientowi. Natomiast firmy pozabankowe nie będą miały w większości przypadków takiego problemu. Pożyczka online bez BIK zostanie udzielona, choć niekiedy będzie wymagała zweryfikowania klienta w bazach dłużników.

Pożyczka z weryfikacją sytuacji finansowej

Bez BIK nie oznacza, że pożyczka prywatna od ręki udzielana jest bez jakiegokolwiek sprawdzania historii kredytowania czy aktualnej sytuacji finansowej. Do tego celu firmy pożyczkowe wykorzystują bazy danych dłużników, między innymi bazy:

· Biura Informacji Gospodarczej InfoMonitor SA,

· ERIF Biura Informacji Gospodarczej S.A.,

· Krajowego Rejestru Długów Biuro Informacji Gospodarczej S.A. (KRD BIG SA),

· Krajowej Informacji Długów Telekomunikacyjnych Biuro Informacji Gospodarczej S.A. (KIDT BIG SA),

· Krajowego Biura Informacji Gospodarczej S.A. (KBIG).

Oznacza to, że pożyczka prywatna od ręki udzielana jest przez firmy pożyczkowe po sprawdzeniu, czy potencjalny pożyczkobiorca nie ma długów i nie został w związku z tym wpisany do baz dłużników. Jeśli tak, to niewykluczone, że firma pożyczkowa odmówi wypłaty pożyczki pozabankowej albo ewentualnie zmieni warunki kredytowania klienta, np. naliczy dodatkową opłatę lub będzie wymagała od klienta ustanowienia dodatkowego zabezpieczenia spłaty zobowiązania.

Pożyczki bez BIK często są jedyną możliwością kredytowania klientów, którzy w przeszłości lub aktualnie mają niespłacony kredyt i spóźniają się ze spłatą rat kapitałowo-odsetkowych od zobowiązania. Banki nie udzielą im dodatkowego finansowania, a w firmach pożyczkowych będzie to jak najbardziej możliwe. Nie liczmy jednak na to, że pożyczkodawca w ogóle nie zabezpieczy się przed prawdopodobieństwem braku spłaty pożyczki, zwłaszcza w przypadku osoby będącej dłużnikiem wpisanym do rejestru takich podmiotów.

 

Zobacz kolejny artykuł

Dlaczego warto posiadać ważne OC?

OC, czyli ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych to obowiązkowe zobowiązanie każdego kierowcy. Nie wszyscy …