Najnowsze informacje

Pożyczka pozabankowa. Jak uniknąć problemów?

Wzięcie pożyczki pozabankowej wcale nie musi okazać się katastrofą dla twojego budżetu. Jest wręcz przeciwnie – o ile odpowiedzialnie podejdziesz do jej zaciągnięcia, swoje zobowiązanie spłacisz bez problemu.

Mimo wielu pozytywnych zmian na rynku pożyczek pozabankowych (rankingi i porady na ich temat dostępne są tutaj), wciąż nie brakuje osób, które unikają tego typu produktów finansowych. Powodem są zwykle niezbyt dobre opinie towarzyszące pożyczkom pozabankowym, których wzięcie ma rzekomo prowadzić do popadnięcia w spiralę zadłużenia. Tymczasem najwięcej zależy nie od samej pożyczki, a od odpowiedzialności i finansowych możliwości finansowych klienta.

By uniknąć problemów ze spłatą zobowiązania, powinieneś więc dobrze przemyśleć swoją sytuację finansową i upewnić się, że oferta, którą wybierzesz nie będzie dla twojego budżetu zbyt dużym obciążeniem. Podpowiadamy, jakie czynniki musisz wziąć wtedy pod uwagę i jak wśród dostępnych na rynku ofert wybrać tę, która w twoim przypadku będzie najkorzystniejsza.

 

Czy spłacę to bez problemu?

Analiza swojej sytuacji finansowej nie wymaga specjalnych umiejętności. Wystarczy, że dodasz wszystkie źródła twoich dochodów, a od tej sumy odejmiesz powtarzające się cyklicznie wydatki. Do tej grupy powinieneś zaliczyć czynsz i pozostałe rachunki, opłaty za tankowanie i OC, koszty zakupu żywności oraz wydatki na kulturę i rozrywkę (nie zapomnij też o drobnej sumie „na czarną godzinę).

Kwotę, którą otrzymasz po wykonaniu tego działania możesz przeznaczyć na spłatę pożyczki. Wybierając oferty, zwracaj więc uwagę na to, by miesięczne koszty pożyczki nie przekroczyły tej sumy. W przeciwnym wypadku twój budżet może nie udźwignąć zobowiązania, a ty, by go ratować, najpewniej pożyczysz pieniądze jeszcze raz, prędzej czy później popadając w spiralę zadłużenia.

 

Jak wybrać pożyczkę?

 Im tańsza będzie pożyczka, tym łatwiej ją spłacisz. Dlatego przed podpisaniem umowy powinieneś upewnić się, że wybrana przez ciebie oferta jest najkorzystniejszą dlaciebie opcją w swojej kategorii. By szybko i łatwo porównać różne pożyczki, najlepiej skorzystać z porównywarek gromadzących kilkadziesiąt ofert uporządkowanych według wysokości kosztów, maksymalnej kwoty pożyczki lub terminu spłaty.

Dobre porównywarki poszczególne oferty opatrują też komentarzem eksperta, dzięki któremu klient niezorientowany w specyfice produktów finansowych może dowiedzieć się, czy dana pożyczka będzie w jego przypadku dobrym rozwiązaniem. Przydatna okazuje się też możliwość wystawienia opinii przez poprzednich klientów – są one cennym źródłem wiedzy na temat standardów obsługi w danej firmie pożyczkowej.

 

A jeśli coś pójdzie nie tak?

 Nawet jeśli odpowiedzialnie podchodzisz do swoich zobowiązań i masz ustabilizowaną sytuację finansową, nie możesz wykluczyć, że wskutek różnych losowych sytuacji spłata pożyczki nie okaże się niemożliwa. Warto zawczasu przygotować się na taką sytuację i sprawdzić, na jakich zasadach będziesz mógł przedłużyć termin spłaty.

Taką możliwość oferuje wiele firm, których oferty różnią się wysokością opłat za każdy tydzień przedłużenia. Wybierając pożyczkę koniecznie zwróć uwagę na ten parametr. Staraj się unikać ofert, w ramach których za przedłużenie terminu spłaty pobierane są bardzo wysokie opłaty. Ich wysokość jest uzależniona od wielkości przedłużenia, wysokości pożyczki oraz firmy i zwykle waha się od 100 do 600 złotych w przypadku pożyczki na 2000 złotych.

Zobacz kolejny artykuł

41% ludzi przeżycia ceni bardziej od przedmiotów. Jakie to prezenty?

Pod koniec roku 2017, jeden ze sklepów oferujących karty prezentowe przeprowadził badanie dotyczące świątecznych upominków. …

Agencja pracy – skuteczna pomoc w rekrutacji

Poszukiwanie pracowników staje się coraz trudniejszym zadaniem. Na rynku pracy w Polsce coraz częściej borykamy …

2 komentarze

 1. Nie mogę się nadziwić, że coś takiego działa w majestacie prawa. I nikt tego nie zdelegalizował!!!
  Albo służby specjalne, albo najważniejsi politycy mają z tego niezłą kasę.
  Przecież na logikę (vide stosowna ustawa o lichwie) – to jest MEGA lichwa. A zatem działanie zabronione i karalne.
  Na początku lat 90-tych XXw. zabroniono działania firm w oparciu o tzw. system argentyński. Tam oprocentowanie było około 3% w skali roku.
  W para bankach jest i 300%.
  I tak część klientów popada w poważne kłopoty finansowe, a nawet odbiera sobie życie.
  Ile jeszcze musi być dramatów ludzkich, żeby firmy pożyczkowe zlikwidowano?

 2. Niezgorszym rozwiązaniem na brak pieniędzy jest kredyt gotówkowy. Całkowita kwota spłaty jest najczęściej niższa niż w przypadku pożyczek pozabankowych. W razie problemów nie trzeba się martwić, ponieważ, mając dobrą historie kredytową można skorzystać z wakacji kredytowych lub zawiesić spłatę rat – idealne rozwiązanie w razie choroby lub innych nieprzyjemnych wydarzeń. Łatwo też znaleźć dobre porównywarki lub rankingi jak np. https://gotowkowe.net/. No i można wnioskować o kredyt gotówkowy online. Samemu wolę właśnie kredyty gotówkowe w banku z powyższych powodów.