Porównanie lokat – gdzie warto trzymać pieniądze?

Lokatą bankową nazywa się umowę podpisywaną z bankiem, na podstawie której klient oddaje do dyspozycji swoje środki finansowe na określony czas. Bank zobowiązuje się wypłacić cały kapitał wraz z należnymi odsetkami w terminie określonym w umowie. Wybór lokat bankowych jest bardzo duży, dlatego warto wiedzieć, gdzie opłaca się trzymać pieniądze.

Czym różni się lokata od konta oszczędnościowego?

Lokata i konta oszczędnościowe to jedne z najbardziej popularnych metod oszczędzania pieniędzy. Środki na lokacie są „zamrożone”, co oznacza, że w przypadku wypłacenia ich przed terminem straci się odsetki – niekiedy naliczane są także dodatkowe kary. Pieniądze na koncie można wypłacić, ale zwykle tylko raz w miesiącu bez opłat. Kwota lokaty jest ściśle określona, natomiast na konto można przelewać dowolne sumy. Co ważne, pieniądze zdeponowane na lokatach lub kontach oszczędnościowych są chronione przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny, więc nie ma obaw, że wyparują.

Konta oszczędnościowe mają standardowo niższe oprocentowanie niż lokaty – zyski z lokat rosną wraz z długością depozytu. Oprocentowanie konta oszczędnościowego jest zmienne, natomiast lokaty może być stałe lub zmienne. W obu przypadkach od zysku pobierany jest tzw. podatek Belki. Lokatę warto wybrać wtedy, gdy posiadany zapas gotówki nie będzie potrzebny przez określony czas. To także dobry sposób, aby nie wydać oszczędności. Lokaty mogą być terminowe lub progresywne. W przypadku lokat progresywnych oprocentowanie jest niższe, ale kapitalizacja odsetek następuje co miesiąc. Zobacz również Pieniądze w skarpecie? Zacznij zarabiać na lokatach bankowych.

Jak założyć lokatę?

Przed wyborem konkretnego produktu warto zrobić porównanie lokat, np. na jednym z przeznaczonych do tego serwisów internetowych. Dzięki temu można łatwo i szybko przeanalizować poszczególne produkty i zdecydować się na taki, który przyniesie największe zyski.

Lokatę można założyć w bardzo prosty sposób – poprzez formularz na stronie internetowej banku lub za pośrednictwem konsultanta. Po spełnieniu wszystkich wymaganych formalności klient otrzymuje indywidualny numer rachunku lokaty, po czym ma tydzień na przelanie środków na ten rachunek.

Zobacz kolejny artykuł

Zdobądź Fundusze Europejskie