test

Grzyby i bakterie to najczęstsze przyczyny zakażeń pochwy. Problemy mogą pojawić się m.in. po skorzystaniu z publicznej toalety, po długiej podróży samochodem w upale czy po pływaniu w basenie. Często do zakażenia dochodzi w wyniku przypadkowych kontaktów seksualnych czy niewłaściwej higieny. Na szczęście przed zakażeniem miejsc intymnych można się skutecznie bronić.

Prawidłowa higiena intymna to podstawa

Pochwa pokryta jest ochronną warstwą, składającą się ze śluzu, złuszczonych komórek oraz różnego rodzaju bakterii i grzybów, tworzących florę bakteryjną. W zdrowej wydzielinie zachowana jest równowaga między pożytecznymi i szkodliwymi składnikami. Do jej naruszenia dochodzi najczęściej w wyniku kuracji antybiotykowej, ale nie tylko. Problemem jest także niewłaściwa higiena miejsc intymnych.

Miejsca intymne należy podmywać raz dziennie – zbyt częste mycie powoduje usunięcie warstwy ochronnej krocza. Podczas miesiączki zaleca się podmywanie rano i wieczorem, a nawet częściej, jeśli krwawienie jest intensywne. Do dodatkowych podmywań wystarczy sama woda, a raz lub dwa razy dziennie można zastosować bezbarwny i bezzapachowy płyn do higieny intymnej. Najlepiej myć się pod prysznicem lub nad bidetem. Kąpiel w wannie zalecana jest nie częściej niż 1-2 razy w tygodniu. Okolice intymne należy delikatnie osuszać przeznaczonym tylko do tego ręcznikiem (zobacz również Bakteryjne zakażenie pochwy).

Profilaktyka zakażenia pochwy

Oprócz odpowiedniej higieny ważna jest także bielizna – zdecydowanie najlepsza jest bielizna wykonana z bawełny, która pozwala skórze oddychać. Na noc najlepiej zakładać tylko koszulę nocną, aby zapewnić dostęp powietrza do okolic intymnych. Ważną kwestią jest także odpowiedni papier toaletowy – powinien być biały lub szary i bez zapachu, ponieważ substancje zapachowe i barwniki często są przyczyną podrażnień.

Nie zaleca się stosowania gąbek i myjek, ponieważ są one siedliskiem bakterii. W przypadku, gdy konieczne jest stosowanie antybiotyków, warto zabezpieczyć się za pomocą specjalnych preparatów zawierających korzystne dla flory bakteryjnej probiotyki. Bardzo ważne w profilaktyce jest także unikanie przygodnych kontaktów seksualnych oraz stosowanie prezerwatyw. Więcej na temat higieny intymnej znajdziesz na kobiecosc.info

Zobacz kolejny artykuł

Zdobądź Fundusze Europejskie