Język obcy dla kilkulatka – czy to ma sens?

Według dostępnych badań naukowych, im młodszy jest umysł, tym łatwiej jest nauczyć go drugiego lub nawet trzeciego języka obcego. Nauka obcego języka, pociąga za sobą oczywisty wysiłek dla każdego – zarówno dziecka, jak i osoby dorosłej. Jednakże, im młodsze dziecko zaczyna się oswajać z brzmieniem i wymową innego języka, tym większe szanse na jego szybkie i naturalne przyswojenie.

Nauka języka ma wpływ na późniejsze sukcesy

Rozważając nauczanie swoich dzieci języka obcego, ważne jest, aby pomyśleć o korzyściach, jakie zdobycie tej umiejętności może im przynieść w przyszłości. Na rynku pracy, ludzie posługujący się dwoma lub trzema językami są zawsze bardziej pożądani od innych kandydatów. Dlatego też, chociażby dla przyszłości dziecka, można rozważyć inwestycję we wczesną naukę lingwistyczną malucha. Język angielski jest obecnie głównym językiem nie tylko biznesowym, ale również globalnym. Ponadto języki takie jak niemiecki, język francuski a nawet chiński stają się coraz bardziej popularne wśród dzieci i dorosłych. Naukę mogą rozpocząć nawet dwulatki. Chociaż istnieje również pewien trend na naukę lingwistyczną niemowląt!

Rozwijanie kreatywności – podwójne korzyści

Nauka francuskiego, włoskiego ,czy też angielskiego u dzieci, wpływa nie tylko na ich rozwój i znajomość werbalną, ale ma niebagatelny wpływ na kreatywność. Wykazano, że dzieci które od najmłodszych lat oswajają się z innym, poza ojczystym językiem, lepiej radzą sobie z złożonymi problemami i zwykle osiągają wyższe wyniki w późniejszej nauce szkolnej. Gdy dzieci poznają drugi język, łatwiej im jest zrozumieć kolejne struktury językowe, dlatego też,  eksperci twierdzą, że nauka każdego kolejnego języka przychodzi znacznie łatwiej. Dodatkowo, nauka języków obcych, pomaga dzieciom lepiej zrozumieć inne kultury, tradycje i specyficzne rodzaje komunikacji. Może to rozbudzić ciekawość, pomóc pojąć jak wielki jest świat i otworzyć ich umysł. Odkrywanie przez dzieci tego, że są w stanie komunikować się z obcymi ludźmi, zwiększy ich poczucie własnej wartości, autonomię i pewność siebie.

Im młodsze, tym lepiej?

Eksperci twierdzą, że dzieci, które uczą się języka w bardzo wczesnym dzieciństwie, czyli już kilkulatkowie, są bardziej elastyczne. Łatwiej im będzie szybko i dość naturalnie uzyskać odpowiedni akcent i wymowę. Co więcej, badania wykazały, że kilkulatkowie mają wrodzoną zdolność do opanowania gramatyki dowolnego języka – zdolności, która zanika w dorosłym życiu. Chociaż umysł dziecka znany jest z tego, że chłonie “jak gąbka”, która absorbuje wszystko, zaleca się dać dziecku wystarczająco dużo czasu na zdobycie i pełne zrozumienie jednego języka przed wprowadzeniem kolejnego. W przeciwnym razie, dziecko może mieć kłopoty i regres w mowie nawet w ojczystym języku, który z czasem ustąpi, niemniej jednak zaburzy jego komunikację z otoczeniem.

Dodatkowe zajęcie – język obcy!

Nauka języka obcego jest świetnym dodatkowym zajęciem edukacyjnym, pozwalającym rzucić wyzwanie utalentowanemu dziecku. Nauka języka pomaga stymulować mózg i uczy skupienia. Zapewnia, że dzieci z entuzjazmem podchodzą do nauki i potrafią cieszyć się z samego procesu nauki. Oczywiście, warunkiem jest odpowiednie podejście pedagogiczne i niemonotonna nauka przez zabawę. Patrząc perspektywicznie, umiejętność posługiwania się językiem obcym jest mocnym punktem, wartym pochwalenia się  w CV. Jest to szczególnie atrakcyjne dla pracodawców w międzynarodowych korporacjach, którzy szukają zdolnych osób z dwoma, trzema językami. W dobie wielu zajęć dodatkowych dla maluchów i pozalekcyjnych dla starszaków, dziecko zaczyna mieć coraz mniej czasu na spontaniczna zabawę i potrzebna też – nudę. Przy doborze zajęć dodatkowych, warto zachować umiar i zdrowy rozsądek. Niemniej jednak, nauka języka obcego, zdaje się być najrozsądniejszym i najbardziej pożytecznym z nich.

Mózg dziecka znacznie lepiej absorbuje i zatrzymuje nowe informacje. Ogólnie rzecz biorąc, im dziecko jest młodsze, tym łatwiej nauczy się nowego języka. Pocieszającą kwestią jest to, że osoby, które rozpoczynają naukę języka w swoim dorosłym życiu, wciąż mogą osiągnąć ten sam poziom płynności, niemniej jednak przyjdzie im to z większym trudem. Kiedy zdolność dziecka do wyrażania siebie jest większa, jego pewność siebie i otwarcie na innych również rośnie. Nauka języków obcych nie tylko poprawia umiejętność radzenia sobie w kontaktach społecznych, ale przynosi realne benefity, chociażby pod kątem zawodowym w przyszłości. Warto rozważyć tego rodzaju aktywność, w przypadku wybierania zajęć dodatkowych dla swojego dziecka.

Zobacz kolejny artykuł

Zdobądź Fundusze Europejskie