Jak spędzić weekend na wycieczce w Płocku?

W cieniu stolicy kraju – Warszawy, w województwie mazowieckim leży miasto Płock. Niegdyś było ono Stołecznym Książęcym Miastem Płock. Mało kto zdaje sobie dziś sprawę, że to historyczna stolica Mazowsza, a także stolica Polski w latach 1079-1138. Ślady tej chwalebnej historii można jeszcze odszukać we współczesnym Płocku. Na pewno nie można się tu nudzić. Chcesz odwiedzić Płock podczas weekendowego pobytu? Sprawdź, co możesz tu zobaczyć i gdzie znaleźć tu odpowiednie noclegi.

Miasto z bogatą historią

Na pewno bez zająknięcia wymienisz dawne stolice Polski. To proste: Gniezno, Kraków, a następnie Warszawa. Warto jednak wiedzieć, że w burzliwych dziejach Polska miała więcej głównych siedzib, w tym między innymi Płock. Mazowieckie miasto tylko przez 39 lat było stolicą, ale jego mieszkańcy są dumni, że niegdyś było najistotniejszym miastem dla kraju. To także wystarczający powód, aby chcieć poznać Płock bliżej i zwiedzić jego największe atrakcje. Warto się tu zatrzymać nie na jeden dzień, ale chociaż na weekend, rezerwując noclegi w Płocku i w spokoju przespacerować się po średniowiecznych uliczkach, wczuwając się w historyczną atmosferę tego miejsca.

Płock uzyskał prawa miejskie w XIII wieku, w 1237 roku i był miastem królewskim Korony Królestwa Polskiego w 1784 roku. Dziś jest prężnie rozwijającym się ośrodkiem.

Zabytki krajobrazowe

Położenie nad Wisłą sprawia, że w Płocku nie brakuje miejsc, w których można podziwiać piękne krajobrazy. Te rozciągają się m.in. ze Wzgórza Tumskiego. Ze skarpy, która wznosi się ponad 40 m n.p.m. nad doliną Wisły, można obserwować lewy brzeg rzeki i molo. Nie jest to pomyłka – w Płocku rzeczywiście jest molo i zalicza się ono do jednej z największych atrakcji miasta. Wybudowano je stosunkowo niedawno – zaledwie przed kilkoma laty. Można je znaleźć u podnóża katedry i Wzgórza Tumskiego w Płocku. Na molo można odpocząć, podziwiać widoki, a na końcu znajduje się niewielka kawiarnia. Nieopodal wejścia na molo funkcjonuje przystań statków pasażerskich. To kolejna atrakcja w Płocku – możesz popłynąć w rejs po rzece i w ten miły sposób spędzić czas podczas pobytu w mieście na weekend.

Zabytki sakralne Płocka

Z uwagi na swoją historię, w Płocku znajduje się jedna z pięciu najstarszych w kraju bazylik i jedna z trzech, w których pochowani zostali dawni władcy Polski. Mowa tutaj o Katedrze pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Płocku. Spoczywają w niej Władysław Herman i Bolesław Krzywousty w krypcie królewskiej, którą można odwiedzić w katedrze za wejściem po lewej stronie. Katedra w Płocku mieści się przy ulicy Tumskiej 3. Wybudowano ją w stylu renesansowym z elementami klasycystycznymi. Pomiędzy kruchtą i nawą główną znajduje się replika słynnych Drzwi Płockich. To zabytek z epoki romańskiej, którego oryginał znajduje się w Soborze św. Sofii w Nowogrodzie Wielkim w Rosji. Godne uwagi są reliefy na skrzydłach drzwi, przedstawiające cykl Zbawienia po Chrystusa na tronie.

Innym zabytkiem sakralnym Płocka jest kolegiata św. Bartłomieja, najstarszy kościół parafialny w mieście, w którym św. siostra Faustyna Kowalska w 1931 roku miała pierwsze objawienie Jezusa.

Ratusz i muzeum w Płocku

Płocka starówka słynie ze swojego pięknego, miejskiego ratusza z wieżą, z której codziennie o godzinie 18 wygrywany jest hejnał przez trębacza. Po godzinie 12 na wieży ukazują się z kolei figury książąt. Ratusz jest jednym z najbardziej okazałych gmachów Starego Miasta.

Sztuka secesyjna jest mocno zakorzeniona w Płocku, a jej dzieła, m.in. kolekcje obrazów, mebli, ceramiki, biżuterii czy szkła można oglądać w Muzeum Mazowieckim przy Tumskiej 8 w Płocku. Ciekawostką w Płocku jest tzw. Małachowianka, najstarsza istniejąca nieprzerwanie w tym samym miejscu szkoła średnia w Polsce.

Gdzie zatrzymać się w Płocku?

Czy jesteś na tyle zainteresowany atrakcjami i zabytkami w Płocku, aby tu przyjechać i spędzić kilka dni? Warto, abyś wcześniej zarezerwował noclegi w Płocku w komfortowym miejscu. Na wymagających czekają trzygwiazdkowe hotele, m.in. hotel Czardasz, Herman czy hotel Tumski. Są też 3 i 2 gwiazdkowe hotele oraz liczne pensjonaty. Jest więc z czego wybierać odpowiednie noclegi w przepięknym Płocku.

 

Zobacz kolejny artykuł

Zdobądź Fundusze Europejskie

     

2 komentarze

  1. Noclegów polecam szukać przez takie strony jak BookApart czy booking, często wychodzi taniej

  2. W oczekiwaniu na kolejne umorzenie sprawy zabójstwa Roberta Wójtowicza przez ks. Krzysztofa Litwę.

    https://wiadomosci.onet.pl/tylko-w-onecie/po-tym-zabojstwie-przestalem-wierzyc-w-boga-czy-to-ksieza-zabili-roberta-wojtowicza/z882hme