Jak prawidłowo prać koce? Poradnik

Okres jesienno-zimowy to czas, kiedy sporą część dnia spędzamy w domowym zaciszu. Dla wielu osób pory roku te kojarzą się z błogim relaksem z ciepłym kocem, ulubionym serialem i kubkiem rozgrzewającej herbaty. Aby cieszyć się w pełni taką chwilą, warto zadbać o czystość naszego koca. W jaki sposób prać koce, aby cieszyć się maksymalnym komfortem ich użytkowania i przypadkiem ich nie zniszczyć?

Rodzaje koców a sposób prania

To, w jaki sposób będziesz czyścić swój koc, zależy od materiału, z jakiego został wykonany. Niektóre tkaniny bez problemu bowiem możesz wrzucić do pralki, inne zaś po wyjęciu z niej mogą zaś przypominać już smętną, wiszącą płachtę – a to przecież scenariusz, którego nikt z nas nie chciałby sobie życzyć.

Na potrzeby artykułu skupimy się na czterech najważniejszych rodzajach koców: polarowym, żakardowym, wełnianym i welurowym.

Jak prać koc polarowy?

Polarowe koce bez problemu można prać w pralce, jednak należy pamiętać, żeby temperatura prania nie przekraczała 40 stopni Celsjusza. Można użyć specjalnych proszków do prania tego rodzaju materiałów, jeśli jednak nie chcesz przeznaczać środków na zakup dodatkowej chemii, wystarczy, że użyjesz wysokojakościowych proszków do codziennego użytku – ofertę środków piorących znajdziesz w sklepie Neonet.

Mimo że koce z polaru jest stosunkowo trudno pognieść, warto nastawić pralkę na niższy cykl obrotów. W przeciwnym razie możemy doprowadzić do ich nieestetycznego odkształcenia.

Żakard – łatwa w utrzymaniu elegancja

Żakardowe koce słyną ze swojej elegancji i niewiarygodnej miękkości. Wynika to z proporcji, z jakiej zazwyczaj robi się tego rodzaju narzuty, czyli 60 procent bawełny i 40 akrylu. Są bardzo wytrzymałe, jednak, aby nie wpłynąć na zmianę faktury, dobrze je prać w temperaturze 30 stopni z użyciem delikatnych środków piorących.

Jak dbać o koc welurowy?

Welur, nazywany czasem również aksamitem, zawiera w sobie najczęściej domieszkę bawełny, jedwabiu lub włókien syntetycznych. Jest stosunkowo łatwo niszczącą się w praniu tkaniną, więc lepiej od razu zdecydować się na oddanie go do pralni chemicznej. Domowe pranie może go bardzo łatwo zniszczyć.

Koce wełniane

Wiele osób docenia koce wełniane nie tylko za przyjemną fakturę, ale też prozdrowotne właściwości. Łagodzą reumatyzm, pomagają przy chorobach zwyrodnieniowych, przyśpieszają leczenie przeziębienia. Koce wełniane nadają do prania ręcznego, jednak pamiętaj, aby, podobnie jak w przypadku koców polarowych, temperatura prania nie przekraczała 40 stopni i 600 obrotów.

Wyjątkiem są koce z wełny wielbłądziej – w ich przypadku najlepiej oddać je do pralni chemicznej.

Jak suszyć koce?

Ostatnią kwestią, na jaką trzeba zwrócić uwagę przy czyszczeniu koca, jest sposób jego suszenia. Zawsze powinno się suszyć je na płaskiej powierzchni, najlepiej na suszarce. Jeśli jesteś w posiadaniu pralko-suszarki (szukaj ich na https://www.neonet.pl/), śmiało z niej korzystaj – Twoje koce będą w niej całkowicie bezpieczne.

Zobacz kolejny artykuł

Zdobądź Fundusze Europejskie