Gdzie są kwiaty z tamtych lat?

Balkon „ubrany” w piękne, kolorowe kwiaty był kiedyś wizytówką każdego zadbanego mieszkania. Kobiety chciały aby, tak wewnątrz, jak i na zewnątrz domu, emanował piękny, kolorowy kwiatowy akcent.

Jakie kwiaty były modne kiedyś? 

Przed wiekiem prawie każda gospodyni domowa chciała mieć w swym otoczeniu:

  • pelargonie;
  • smokowce;
  • palmy;
  • cytrusy;
  • fuksje;
  • petunie;
  • słoneczniki;
  • liście laurowe.

Kobiety rywalizowały między sobą o to, która z nich będzie mieć piękniej ukwiecony balkon i wnętrze mieszkania. Wymyślały przeróżne kompozycje, wymieniały się sadzonkami, nasionami, dobierały wszelkie możliwe kolory, a marzeniem prawie każdej było posiadanie kwitnącej męczennicy błękitnej.

To były czasy

 Kiedyś rożne gatunki roślin przekazywano z pokolenia na pokolenie – z matki na córkę. Wszelkie intymne sekrety związane z uprawą konkretnych gatunków kwiatów zdradzano tylko wybranym, najbliższym przyjaciółkom. Uprawianie na parapetach egzotycznych roślin było na porządku dziennym. Niejedna gospodyni posiadała drzewko bananowe, hodowała cynamon, mirt, liście laurowe czy cytrusy. Wiele z nich miało także eukaliptusy. Dziś kobiety nie mają czasu na hodowlę roślin – nie oszukujmy się, jest to angażująca, czasochłonna i wymagająca wiedzy praca. Na szczęście niejeden importer kwiatów sztucznych pozwala cieszyć oko cytrusowymi i owocowymi drzewkami, które nie wymagają pielęgnacji i czasu, ale też nie można czerpać z nich istotnych korzyści.

Sprawdź też ofertę importera kwiatów sztucznych na Bomm.pl.

 Czasy PRL

Jak się okazuje, kwiaty kiedyś były bardzo dobrą opcją zarobku. W okresie PRL-u najlepiej zarabiano na goździkach. 8-go marca, w Dzień Kobiet, zakłady pracy zamawiały je hurtowo, znacznie wcześniej. Niestety, wówczas nie było żadnych środków konserwujących, a do pielęgnacji używano cukru. Dziś goździki dostępne są cały rok – wówczas tylko w marcu.

Cenione „ułanki”

Niegdyś bardzo modnymi kwiatami były fuksje. Tworzono z nich różne formy pienne i sadzono w balkonowych pojemnikach. W Polsce fuksje określane były nazwą „ułanki” ze względu na ich charakterystyczny kolor, który porównywany był z amarantowymi dodatkami znajdującymi się na mundurach ułanów. Skojarzenie to u większości wywoływało pozytywne emocje. Niestety obecnie straciło na znaczeniu. Dziś stosuje się spolszczoną nazwę – fuksja.

Kwiaty kiedyś były bardzo doceniane i wartościowe, a na balkonach i parapetach panował nieco inny wystrój niż dziś.

Źródła:

  1. http://www.domowerewolucje.eu/jak-zmienic-wystroj-pokoju-tanim-kosztem – “Jak zmienić wystrój pokoju tanim kosztem” – [stan z 20.02.19r.].
  2. http://www.edoor.edu.pl/jak-urzadzic-pokoj-do-nauki – “Jak urządzić pokój do nauki?” – [stan z 21.02.19r.].

Zobacz kolejny artykuł

Zdobądź Fundusze Europejskie