Dlaczego warto posiadać ważne OC?

OC, czyli ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych to obowiązkowe zobowiązanie każdego kierowcy. Nie wszyscy pamiętają jednak o jego regularnym przedłużaniu i odnawianiu. Jakie mogą być tego konsekwencje?

Czym właściwie jest OC?

OO to ubezpieczenie, które z pozoru chroni nie tyle ubezpieczonego, ile osobą poszkodowaną w wyniku zdarzenia, w którym brał udział ubezpieczony. To z jego OC wypłacane są środki na pokrycie szkód. W praktyce wygląda to tak, że w sytuacji, gdy spowodujesz najmniejszą nawet stłuczkę, koszty naprawy samochodu osoby przez ciebie poszkodowanej pokrywa ubezpieczyciel z twojej polisy OC. Można więc przyjąć, że tanie OC chroni poszkodowanych, a nie sprawców. Nie do końca tak bowiem jest. Należy bowiem pamiętać, że szkody w przypadku stłuczki lub większej kolizji mogą być bardzo różne i sprawca nie zawsze dysponuje środkami, które umożliwiałyby mu pokrycie szkód u poszkodowanego. W ramach OC obowiązek ten przejmuje na siebie ubezpieczyciel.

 

Reklama

Gdy nie masz OC…

W przypadku, gdy sprawca kolizji nie posiada ważnej polisy OC, środki osobie poszkodowanej wypłaca Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Nie jest jednak tak, że sprawca zostaje zwolniony z odpowiedzialności finansowej. UFG po wypłaceniu środków osobie poszkodowanej, zwraca się do sprawcy z obowiązkiem zwrotu wszystkich kosztów. A te, jak wiadomo, mogą nie być małe. Sprawca jest zobowiązany do uregulowania tego zobowiązania.

Dlaczego OC jest takie drogie?

Polisa OC dla młodych na najtansze-oc-ac.pl pozwala nieco zredukować wysokie koszty, jakie na początku swojej przygody z motoryzacją muszą ponosić młodzi kierowcy. Na wysokość OC wpływa bowiem nie tylko wiek i stan samochodu, lecz także wiek kierowcy, a może raczej jego doświadczenie jako kierowcy. Im jest ono mniejsze, tym większa składka OC. Nie bez znaczenia jest także historia ewentualnych stłuczek, kolizji i innych zdarzeń na drodze z udziałem kierowcy. Warto jednak pamiętać, że OC nie musi być bardzo drogie. Zanim zdecydujesz się na podpisanie umowy z ubezpieczycielem, sprawdź ofertę konkurencji. Najtańsze ubezpieczenia oc z ubezpieczamy-auto.pl wyraźnie pokazują, że różnice w cenach ubezpieczeń OC mogą być naprawdę bardzo wysokie. Co ciekawe, wcale nie musi się to przekładać na wyższą i lepszą ochronę kierowcy i sprawniejsze działanie w przypadku zdarzenia. Warto więc skorzystać z rankingu polis OC i wybrać tę, która będzie spełniała twoje potrzeby bez narażania cię na dodatkowe i zupełnie niepotrzebne koszty.

 

Zobacz kolejny artykuł

Zdobądź Fundusze Europejskie

     

Jeden komentarz

  1. Nie jestem za kontrolą i karami ale w przypadku polis OC jeżeli ktoś jeździ bez niej jest lekko powiedziawszy niepoważny. Zaczyna się od kary ponad 4k ale to nic w stosunku do szkody jaką czasami trzeba będzie pokryć z własnej kieszeni. Ubezpieczenia OC nie są drogie wystarczy sprawdzić aplikacji Kupdirect z Google Play gdzie skanujesz tylko kod z dowodu, bez wpisywania danych i w 5 sek masz porównanie składek w 40 sek polisę na mailu