Czy zdobywanie wiedzy jest trudne?

Coraz wyższe kwalifikacje i lepsze umiejętności, zawsze są argumentem do zdobycia lepiej płatnej i bardziej prestiżowej pracy. Poza tym, zdobywanie wiedzy i poszerzanie własnych zainteresowań stało się obecnie niejako koniecznością, by być konkurencyjnym na ryku pracy. Gdzie w takim razie najlepiej rozwijać swoje umiejętności i czy samorozwój wiąże się z nakładami finansowymi?

Internet – główne źródło informacji

Nikogo zapewne nie zdziwi fakt, że obecnie głównym źródłem wiedzy jest Internet. W szumie informacyjnym i zalewie nieistotnych komunikatów, można znaleźć w nim wartościowe witryny, które pomogą w rozwoju umiejętności i kwalifikacji zawodowych. Niesłabnącą popularnością cieszy się YouTube, i to właśnie na tej platformie dostępnych jest wiele darmowych tutoriali, wykładów, konferencji i vlogów edukacyjnych. Wielu specjalistów z różnych dziedzin posiada własne kanały, na których dzieli się z odbiorcami swoją wiedzą. Filmy instruktażowe są wielotematyczne, na portalu znajdują się np.: porady inwestycyjne, prawne, marketingowe, tutoriale dla programistów czy vlogi z zakresu zarządzania. Najważniejsze jest to, by dotrzeć do wiarygodnego, zaufanego autora, który proponuje widzom wartościowy content. Alternatywą dla YouTube’a są blogi i grupy specjalistyczne, które również są ogromną dawką informacji.

Warsztaty i szkolenia

Wciąż żywą i wykorzystywaną formą rozwijania umiejętności są szkolenia. Wiele z nich organizuje pracodawca, który również powinien dbać o rozwój swoich podwładnych. Funkcjonowanie przedsiębiorstwa zależy przecież od ludzi, którzy je tworzą, dlatego tak ważne jest, by systematycznie dawać pracownikom możliwość podnoszenia swoich kwalifikacji. Warsztaty i szkolenia proponowane przez szefów zazwyczaj mają charakter stacjonarny, jak te dostępne na: imperiumszkoleniowe.pl. Udział w stacjonarnych warsztatach ma wiele zalet. Uczestnicy rozwijają np. umiejętność pracy zespołowej czy wykonywanie zadań w określonym czasie. Takie kompetencje są ogromnie przydatne w efektywnym wykonywaniu codziennych obowiązków. Coraz częściej zdarzają się również platformy e-learningowe, które pozwalają na korzystanie z zasobów edukacyjnych, o każdej porze dnia. Wspomniane witryny doskonale sprawdzają się przy nauce języka obcego.

Książki i czasopisma

Poza udogodnieniami w postaci nowych technologii, nadal jednym ze źródeł wiedzy pozostają książki. Dostępne są one w formie papierowej i multimedialnej. Trzeba jedynie pamiętać, że pewne zawarte w nich informacje mogą się dezaktualizować, dlatego warto używać najnowszych wydań literatury. Dodatkowo, doskonałym źródłem wiedzy są czasopisma i magazyny specjalistyczne. Są one przydatne zwłaszcza dla pasjonatów i profesjonalistów w konkretnych dziedzinach jak np. architektura, florystyka, moda, medycyna, sztuka, budownictwo.

Jak widać możliwości zdobywania wiedzy i podnoszenia kwalifikacji są ogromne. Wystarczy motywacja i chęć samorozwoju. Dodatkowo, nie wszystkie źródła informacji są płatne, więc każdy może bez przeszkód rozwijać swoje zainteresowania i umiejętności, które później może efektywnie wykorzystać na rynku pracy.

Zobacz kolejny artykuł

Zabawki kreatywne inaczej

W świecie dziecięcych zabawek czasami naprawdę trudno się odnaleźć. Wszystkie zabawki muszą być dzisiaj kreatywne, …