Najnowsze informacje
fot. Urząd Miasta Gostynina

Za wierność królowi

Tadeusz Biniewicz, znany gostyniński rzeźbiarz i malarz, został uhonorowany Medalem Króla Kazimierza Wielkiego. W ten sposób Stowarzyszenie Króla Kazimierza Wielkiego doceniło wieloletnie zasługi twórcy, który od lat artystycznie utrwala pamięć o historii Polski.
Ogólnopolskie Stowarzyszenie Króla Kazimierza Wielkiego stara się trwale dokumentować spuściznę dziejową, powstałą w czasach panowania króla Kazimierza III Wielkiego. Popularyzuje też wiedzę o dorobku polskich rodzin królewskich okresu średniowiecza.
O inicjatywach stowarzyszenia można dowiedzieć się z jego strony internetowej oraz licznych publikacji, w tym m.in. periodyku „Zapiski Kazimierzowskie” i wydawnictwa albumowego „100 miast Kazimierza Wielkiego”, które upamiętniają dokonania króla Kazimierza.
Swoje doroczne spotkanie świąteczne stowarzyszenie nieprzypadkowo zorganizowało w tym roku w Strzałkach koło Gostynina, na terenie posiadłości oraz pracowni Marianny i Tadeusza Biniewiczów. Otóż na ścianie budynku odsłonięto herby miast – członków Stowarzyszenia Króla Kazimierza Wielkiego, a także tablicę upamiętniającą miejsce wykonania rzeźby polskiego króla (znajdującej się w Kowalu koło Włocławka). Jak łatwo się domyślić, herby wykonał Tadeusz Biniewicz.
Eugeniusz Gołembiewski, przewodniczący królewskiego stowarzyszenia, przypomniał jego działania oraz miasta, które są jego członkami. Zapewniał, że stowarzyszenie koordynuje współdziałanie jednostek samorządu terytorialnego, upowszechniając wspólne tradycje historyczne, kulturalne oraz gospodarcze grodów zawdzięczających swoje powstanie lub odbudowę królowi Kazimierzowi III Wielkiemu.
Uroczystym momentem było wręczenie Medali Króla Kazimierza Wielkiego trzem zasłużonym osobom: Tadeuszowi Biniewiczowi, Jerzemu Giergielewiczowi i Lechowi Łbikowi. Natomiast burmistrz Gostynina Paweł Kalinowski podarował gościom monografię „Dzieje Gostynina od XI do XXI wieku”.
W trakcie spotkania część artystyczną zaprezentowali zespół z LO im. T. Kościuszki w Gostyninie, Miejska Orkiestra Dęta oraz Zespół Pieśni i Tańca z Solca. (eg)

Zobacz kolejny artykuł

Nagrody dla twórców kultury

Mirosława Pietrzak, Tadeusz Biniewicz i Stanisław Augustyniak otrzymali nagrody miasta Gostynina za zasługi dla kultury. …

Jubileusz Związku Niewidomych

Gostynińskie Koło Polskiego Związku Niewidomych obchodziło jubileusz półwiecza działalności. W Gostynińskim Centrum Edukacji spotkali się …