Wyklęci z Ziemi Gostynińskiej

„Myśliwy”, „Chrząszcz”, „Groźny” – to najbardziej znani Żołnierze Wyklęci, walczący na Ziemi Gostynińskiej. Każdy z nich został zamordowany z rąk funkcjonariuszy komunistycznego Urzędu Bezpieczeństwa. Wszyscy, wbrew realiom politycznym, mieli nadzieję, że ich opór ma sens i że ojczyzna będzie kiedyś niepodległa. Dziś, za wierność ideałom, nazywa się ich niezłomnymi.

Marzec to w Polsce od kilku lat miesiąc poświęcony Żołnierzom Wyklętym. W Gostyninie najpopularniejszym „wyklętym” jest „Groźny”, czyli ppor. Henryk Jóźwiak. Trzy lata temu na budynku Policji odsłonięto tablicę ku jego czci oraz wszystkich Żołnierzy Niezłomnych Północnego Mazowsza. Od tamtej pory 1 marca gromadzą się w tym miejscu gostynianie, aby przypomnieć tych „wolnych i niezawisłych”, powojennych żołnierzy.
Henryk Jóźwiak ps. „Groźny” (zm. 1946 r.) był żołnierzem Armii Krajowej na Lubelszczyźnie. Po wkroczeniu Armii Czerwonej na tereny Mazowsza pozostał w konspiracji. Został członkiem sztabu wojewódzkiego Ruchu Oporu Armii Krajowej. Prowadził działalność wywiadowczą w strukturach UB i MO powiatu gostynińskiego. W grudniu 1945 r. wydał rozkaz Władysławowi Dubielakowi „Myśliwemu”, aby ten ponownie powołał swoich podkomendnych do walki o wolność Ojczyzny. Po jednej z akcji oddziału Dubielaka grupa jego podkomendnych została aresztowana przez UB. Zostali osadzeni w areszcie w Gostyninie. Henryk Jóźwiak podjął decyzję o ich odbiciu. Poległ 1 grudnia 1946 r. w drodze na miejsce akcji, w walce z grupą operacyjną UB pod wsią Golonka nieopodal Gąbina. Według danych IPN jego zwłoki zostały zakopane w piwnicach budynku obecnej Komendy Powiatowej Policji w Gostyninie, a w przeszłości budynku komendy Milicji Obywatelskiej.

Ostatnia ofiara stalinizmu
Kim był Władysław Dubielak ps. „Myśliwy” (1924-1955)? Pochodził z okolic Gostynina.

(eg)
fot. Stowarzyszenie Pro Patria
* W artykule wykorzystano publikacje dr. Jacka Pawłowicza,
Pawła Wąsa i Bogumiły Zalewskiej-Opasińskiej.

Zobacz kolejny artykuł

Matejko na Zamku

Wyhaftowany nicią obraz Jana Matejki „Bitwa pod Wiedniem” zaprezentowano na Zamku Gostynińskim. Jest to największy …