W niemieckim Langenfeld dwa jubileusze

Langenfeld, partnerskie miasto Gostynina, w minionych dniach obchodziło dwa jubileusze: 70-lecie nadania praw miejskich oraz 20-lecie współpracy z Gostyninem. Delegacja tego miasta wzięła udział w obu wydarzeniach, potwierdzając tym samym chęć kontynuowania dobrej współpracy z niemieckim miastem w Nadrenii – Westfalii.
Miasto Langenfeld posiada prawa miejskie od lat 70. Jubileuszowe uroczystości rozpoczęto nabożeństwem ekumenicznym na rynku miasta. Potem około tysiąca mieszkańców przeszło do hali miejskiej. W tym gronie były też delegacje wszystkich partnerskich miast, w tym Gostynina.
Wspólnie wysłuchano przemówienia burmistrza Franka Schneidera, koncertu międzynarodowej orkiestry, stworzonej z uczniów szkół miejskich z Gostynina, francuskiego Senlis i Langenfeld oraz występu artystycznego, w wykonaniu osób niepełnosprawnych. Po uroczystościach oficjalnych na rynku miasta dla wszystkich uczestników jubileuszu przygotowano występy artystyczne i muzyczne. Ich zwieńczeniem był pokaz iluminacji świetlnych przy muzyce.
Ponadto gospodarze i goście z Polski uczcili owocną, 20-letnią współpracę z Gostyninem. W spotkaniu rocznicowym w muzeum miejskim Freiherr-vom-Stein-Haus w Langenfeld uczestniczyli burmistrzowie Frank Schneider i Paweł Kalinowski. Frank Schneider m.in. przypomniał historię współpracy: – Nasze kontakty przerodziły się we wzajemną sympatię, sympatia w przyjaźń, a z przyjaźni narodziło się partnerstwo – stwierdził gospodarz uroczystości.
Paweł Kalinowski natomiast nawiązał do początków osadnictwa niemieckiego w Gostyninie i jego trwałych śladów w dziejach miasta, także tych trudnych dla obu narodów. Przypomniał dramat drugiej wojny światowej, którego konsekwencją było wypędzenie Niemców na Zachód. Około 100 niemieckich rodzin z Gostynina i okolic znalazło wtedy swoją nową ojczyznę w niemieckim Langenfeld.

Reklama

Burmistrz Kalinowski wpisał się też do Złotej Księgi Miasta. Potem obaj burmistrzowie spotkali się z osobami, które tworzyły w przeszłości i obecnie utrwalają partnerstwo obu miast. Po części oficjalnej delegacja gostynińska wzięła udział w Miejskich Targach Rodziny. Znalazły się tam stoiska poświęcone wszystkim miastom partnerskim Langenfeld: Senlis, Montale, Ennis, Koethen, Gostynin.
W kolejnym dniu pobytu w Langenfeld gostynianie wzięli udział w otwarciu wystawy pt. „20 lat partnerstwa Gostynin-Langenfeld”. Pomysłodawcą i twórcą wystawy był Uwe Augustin, historyk, członek Komitetu Partnerstwa Miasta Langenfeld. Pokazał na niej historię współpracy oraz obecnie realizowane projekty. Przygotował też dokumenty i materiały z archiwum miejskiego, biblioteki, z prywatnych zbiorów. Dotarł do naocznych świadków i przeprowadził z nimi kilkanaście wywiadów. Zaangażowanie w przygotowania oraz aranżację wystawy wymagało wiele pracy, dlatego w podziękowaniu za ten wkład i społeczne zaangażowanie burmistrz Paweł Kalinowski przekazał mu okolicznościowy upominek. Wystawę o współpracy mieszkańcy Langenfeld będą mogli oglądać do końca października.
Obecność w Niemczech była też dobrą okazją do rozmów roboczych o wspólnie realizowanych projektach. Gostynianie spotkali się z kierownictwem placówek i instytucji miejskich m.in. Frankiem Theisem, dyrektorem Kopernikus-Realschule, aby omówić szczegóły dotychczasowej współpracy i zaplanować kolejne wspólne przedsięwzięcia. Delegacja wizytowała również spółki miejskie dostarczające wodę, energię i ciepło mieszkańcom miasta. Burmistrz Frank Schneider pokazał gostynianom obecne miejskie inwestycje, takie jak na przykład pozyskiwanie energii z pomp wymiany ciepła, modernizacje ulic z wymianą oświetlenia na tzw. inteligentne latarnie, podłączenie wszystkich gospodarstw domowych do rozprowadzonych na terenie miasta światłowodów i zastosowania szerokiego pasma do transmisji danych, telefonii i sygnałów telewizyjnych w formie cyfrowej.
Gostynin i Langenfeld podpisały umowę partnerską w 1998 r. W ciągu minionych 20 lat wspólnie zrealizowano wiele ważnych projektów. Współpraca objęła swym zasięgiem wszystkie dziedziny życia społecznego: kluby sportowe czy środowiska artystyczne, a także instytucje – straże pożarne, szpitale, placówki edukacyjne oraz przedsiębiorstwa. Odbywały się regularne wizyty i rewizyty przedstawicieli tych środowisk w obu miastach. Zacieśnione poprzez wzajemne kontakty relacje bardzo zbliżyły do siebie mieszkańców. Z perspektywy czasu można stwierdzić, że zbudowana w ten sposób więź na trwałe połączyła obie społeczności.
W ciągu 20 lat współpracy miasta zbliżyły się do siebie gospodarczo i społecznie. Obecnie bardzo dobrze rozwija się partnerstwo młodzieży. Młodzi ludzie z Gostynina i Langenfeld realizują popularne wymiany szkolne, ale także projekty, podczas których szukają wspólnego języka w mówieniu o najtrudniejszej historii z lat 1939-1945. Młodzież z gostynińskich i langenfeldzkich szkół, przełamując uprzedzenia i nietolerancję, tworzy wspólną historię Europy i przyczynia się do dalszego zacieśniania partnerskich stosunków. Trzeba zaznaczyć, że współpraca Gostynina z Langenfeld ma charakter systematyczny i ciągły, co dobrze rokuje na przyszłość.
Przypomnijmy, że obchody 20. rocznicy partnerstwa z niemieckim miastem Langenfeld zainaugurowano w Gostyninie w maju. Miasto gościło wtedy delegację z Niemiec z udziałem burmistrza Franka Schneidera, sekretarz miasta Armin Mueller oraz członków Komitetu Partnerstwa Langenfeld: Uwe Augustin i Gernd Geuss.

(eg)
fot. Urząd Miasta Gostynina

Zobacz kolejny artykuł

Muszą się przebudzić

Dzienny Punkt Wsparcia Osób Uzależnionych i Ich Rodzin „Przebudzenie”, to nowa placówka o charakterze pomocowym. …