W LO im. T. Kościuszki nie zabrakło dawców

W Liceum Ogólnokształcącym z Oddziałami Dwujęzycznymi im. T. Kościuszki w Gostyninie odbyła się kampania edukacyjna na temat idei oddawania szpiku kostnego i komórek macierzystych. Uczniowie i nauczyciele mogli dowiedzieć się, czym zajmuje się Fundacja DKMS, która m.in. prowadzi bank dawców szpiku kostnego.
W gostynińskim „ogólniaku” przeprowadzono kampanię edukacyjną, związaną z działalnością Fundacji DKMS, która pomaga osobom cierpiącym na choroby krwi. Wolontariusze zaangażowani w akcję informowali m.in. jakimi metodami pobiera się komórki macierzyste i szpik kostny oraz w jaki sposób chroni się dawców.
Gościem spotkania był Paweł Dorobek, który opowiedział, w jakich okolicznościach zarejestrował się do banku danych i do kogo trafiły jego komórki macierzyste. Opowieść gościa wzruszyła uczniów oraz nauczycieli i miała znaczący wpływ na późniejsze indywidualne decyzje o rejestracji w banku danych.
W godzinach popołudniowych informacje dotyczące dawstwa szpiku i komórek macierzystych uczniowie przekazali zaproszonym rodzicom i mieszkańcom miasta. Przez cały dzień przeszkoleni uczniowie – wolontariusze, rejestrowali osoby, które podjęły świadomą decyzję o zarejestrowaniu się w banku Dawców Szpiku i Komórek Macierzystych.
– Mamy nadzieję, że kampania edukacyjna na tak ważny temat pozostanie na długo w pamięci, a wolontariusze zaangażowani w akcję będą mile wspominać tę niecodzienną przygodę, jaką było przygotowanie i sam niełatwy przebieg akcji. Efektem końcowym zaś będzie uratowanie czyjegoś życia. Dziękujemy wszystkim, którzy zarejestrowali się w czasie naszej akcji i wierzymy, że zasłyszana wiedza wpłynie na decyzje i działanie innych – podsumowali licealiści.

(eg)
fot. LO im. T. Kościuszki w Gostyninie

Zobacz kolejny artykuł

Warto znać przepisy

Na terenie Gostynińskiego Centrum Edukacyjnego uczniowie szkół z terenu powiatów gostynińskiego, sierpeckiego, płockiego oraz Płocka …