W duchu patriotycznym

W Szkole Podstawowej w Zwoleniu z inicjatywy Agnieszki Kowalskiej już po raz czwarty odbył się Gminny Konkurs Recytatorski Poezji Patriotycznej. W tym roku laur zwycięstwa przypadł w udziale Przemysławowi Szczupałkiewiczowi ze Szkoły Podstawowej w Emilianowie.
Zwoleński konkurs jest dowodem na to, że dla młodego pokolenia ważne są wartości i postawy patriotyczne i że nauczyciele oraz wychowawcy starają się je przekazywać oraz podtrzymywać.
W przesłuchaniach konkursowych w Zwoleniu uczestniczyli recytatorzy ze szkół podstawowych z terenu gminy Gostynin. Każdy uczestnik przygotował jeden utwór o tematyce patriotycznej. Najczęściej wybierali oni utwory Władysława Broniewskiego, Tadeusza Kubiaka, Wisławy Szymborskiej i Władysława Bełzy.
Recytatorów oceniało jury, w którym zasiedli: Katarzyna Leśniewska – dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gostyninie, Barbara Gierula – przewodnicząca oświatowej „Solidarności” oraz poetka gostynińska Zenona Radzka. Jurorzy zwracali uwagę przede wszystkim na to, czy uczniowie właściwie interpretują utwór i rozumieją tekst oraz jaką mają dykcję.
Laureatami konkursu zostali ostatecznie: I miejsce – Przemysław Szczupałkiewicz ze szkoły w Emilianowie, II miejsce – ex aequo Marta Kujawa ze szkoły w Sierakówku i Szymon Przybysławski z Sokołowa, III miejsce – Szymon Lewandowski z Teodorowa. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy i upominki książkowe.
W programie spotkania znalazł się także występ uczniów, którzy za pośrednictwem pantomimy pokazali, jaka była droga Polski od niewoli do wolności. Natomiast chór szkolny pod kierunkiem Łukasza Flejszera zaśpiewał hymn narodowy i pieśni patriotyczne.
Uroczystość uświetnili swoją obecnością przedstawiciele Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych Koła Powiatowego w Gostyninie.

(eg)

Zobacz kolejny artykuł

11. Gminne Dożynki Ekologiczne

Gmina Gostynin zaprasza na 11. Gminne Dożynki Ekologiczne, które odbędą się w niedzielę 9 września …

Burmistrz kandydatem na burmistrza

W środę, 22 sierpnia Prawo i Sprawiedliwość przedstawiło swojego kandydata na urząd burmistrza Gostynina – …