Szybki Marcin Steczek

Marcin Steczek z Konina zajął pierwsze miejsce w sierpniowych mistrzostwach Gostynina w szachach szybkich. Impreza została włączona do ogólnopolskich obchodów uczczenia jubileuszu 90-lecia powstania Polskiego Związku Szachowego.
Kolejną edycję mistrzostw Gostynina w szachach szybkich zorganizował Szkolny Uczniowski Klub Sportowy „Gostmat 83” w Gostyninie, wspólnie z Miejskim Centrum Handlowym „Stara Betoniarnia”.
W zawodach uczestniczyło 54 zawodników, zawodowców i amatorów z Gostynina, Płocka, Warszawy, Bydgoszczy, Konina, Włocławka, Inowrocławia i innych miejscowości. Poza tym Ukrainę reprezentował Ustianovich Nazar, a Serbię – Jakovljev Zoran. Obydwaj zawodnicy zaliczani byli do grona faworytów. Wśród uczestników znalazł się także Jan Adamski – były mistrz Polski oraz sześciokrotny olimpijczyk.
Gostynińskie mistrzostwa były przeprowadzone systemem szwajcarskim, czyli w każdej rundzie grali ze sobą zawodnicy teoretycznie o zbliżonej sile gry. Jeśli ktoś wygrał w pierwszej rundzie, to w drugiej rundzie grał z zawodnikiem, który także miał na swym koncie wygraną. Jeżeli ktoś przegrał, to w kolejnej rundzie grał z graczem, który również zanotował porażkę. Każdy z zawodników podczas mistrzostw rozegrał 9 partii. Na rozegranie każdej partii zawodnicy mieli po 15 minut. Jeśli w tym czasie któremuś z graczy nie udało się zamatować przeciwnika, to partia najczęściej kończyła się tzw. przegraną na czas.
W pierwszych rundach solidarnie wygrywali zawodnicy rozstawieni z najwyższymi numerami startowymi. Dopiero w piątej rundzie na samodzielne prowadzenie wysunął się zawodnik Marcin Steczek z Hetmana Konin i to on zdobył tytuł mistrza. O pozostałe miejsca na podium toczyła się walka do ostatniej rundy. Drugie miejsce w mistrzostwach zajął Ustianovich Nazar, a trzecie Jan Adamski.
Z zawodników „Gostmatu” najwyżej sklasyfikowany został Paweł Flak – na czwartym miejscu. W klasyfikacji juniorów zwyciężył Paweł Brzozowski z Bydgoszczy. Drugie miejsce zajął zawodnik reprezentujący Grodzisk Mazowiecki – Łukasz Wieczorek. Trzecie miejsce zajęła szachistka z klubu PUKS „Mikołaj” Gąbin Aleksandra Szczypawka. Podczas uroczystego zakończenia mistrzostw najlepsi zawodnicy otrzymali puchary oraz drobne nagrody finansowe.
Tegoroczne mistrzostwa Gostynina w szachach szybkich odbyły się dzięki wsparciu Urzędu Miasta Gostynina, MPK Sp. z o.o. Gostynin, MPEC Sp. z o.o. Gostynin, Nadleśnictwa Gostynin, firmy „Iskro-Bud” s. c. Fafińscy oraz firmie „Romex” Roman Wiliński. Dzięki staraniom organizatorów zostały włączone do ogólnopolskich obchodów jubileuszu 90-lecia powstania Polskiego Związku Szachowego. W ramach tej akcji z turniejów rozgrywanych w całym kraju przez cały rok (kilka tysięcy turniejów) zostało wytypowanych 89 zawodów (w tym turniej w Gostyninie). Ich zwycięzcy zagrają w finale rozgrywanym w grudniu br. w Warszawie.    (eg)