Szybciej do Korzenia

Duża obwodnica w Gostyninie jeszcze w budowie, ale aby usprawnić ruch na drogach powiatowych, można już było otworzyć jeden z jej odcinków. Zespół do Spraw Organizacji Ruchu Drogowego przy Staroście Gostynińskim otworzył tymczasowy przejazd ulicy Czapskiego.
Przejazd ul. Czapskiego znajduje się w ciągu drogi powiatowej nr 1452 W. Jednocześnie został zlikwidowany objazd przez Legardę do miejscowości Korzeń. W konsekwencji z Gostynina do Korzenia będzie można teraz dojechać o wiele szybciej.
Starosta powiatu gostynińskiego Jan Baranowski wyjaśnia, że otwarta tymczasowo droga jest jednym z odcinków tzw. dużej obwodnicy. To jedno wspólne zadanie, które ma zostać uruchomione na początku przyszłego roku. Ale już teraz można było usprawnić ruch w tym miejscu, więc powiat zdecydował się na otwarcie przejazdu ul. Czapskiego, co umożliwia także przejazd przez rzekę Osetnicę.
O terminach otwarcia małej i dużej obwodnicy gostynińscy radni dyskutowali podczas ostatniej sesji Rady Miasta. W przypadku tzw. dużej obwodnicy mowa była o lutym 2010 roku. Niestety, nie wiadomo jeszcze, kiedy uda się otworzyć tzw. małą obwodnicę. Docelowo ma ona służyć Termom Gostynińskim, ale do czasu ich powstania mogłaby usprawnić ruch samochodowy w mieście.
Z budową obwodnic wiążą się inne, mniejsze, ale też ważne remonty. W samym Gostyninie aktualnie  modernizowana jest biegnąca przez centrum miasta droga krajowa nr 60. Radni byli jednak zainteresowani głównie tempem pracy na dużej obwodnicy. Obecna na sesji Ewa Gniwek z Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, która realizuje budowę obwodnicy, informowała, że prace przebiegają zgodnie z planem: – Wykonawca powinien zakończyć prace przy dużej obwodnicy w połowie stycznia 2010 roku. Wtedy ruch samochodowy będzie można na niej wprowadzić w lutym.
Radni interesowali się także stanem i remontami na drogach wojewódzkich. Obecny na sesji dyrektor Mirosław Kaczmarek z Rejonu Gostynin – Płock Mazowieckiego Zarządu Dróg Wojewódzkich w Warszawie poinformował, że aktualnie są prowadzone prace na drodze z Lucienia do Duninowa, na odcinku o długości 4 km. Poza tym modernizowana jest droga z Suserza do Dobrowa, również na długości 4 km. Ponadto wspólnie z miastem MZDW buduje chodnik przy ulicy 18. Stycznia. Dyrektor Kaczmarek nie mógł jednak dać ostatecznej odpowiedzi na pytanie, czy w przyszłym roku zostanie oddana do użytku mała obwodnica. W przyszłym roku na ten cel ma zostać wydanych 9 mln zł. Za te środki uda się tylko zbudować rondo na ul. Zamkowej, most na rzece Skrwie i prawdopodobnie odcinek drogi między tunelem a mostem. Cała obwodnica zostanie więc ukończona dopiero w 2011 roku.
(eg)

Zobacz kolejny artykuł

Pszczela prowokacja

Projekt Miejskiego Centrum Kultury Miejskie Centrum Kultury w Gostyninie postanowiło przybliżyć gostynianom wiedzę na temat …

Mistrzostwa w szachach szybkich

Turniej na stulecie 56 szachistów wzięło udział w Mistrzostwach Gostynina w szachach szybkich, które rozegrano …