Najnowsze informacje

Sto lat gostynińskiej „Jedynki”

Odsłonięcie pamiątkowej tablicy ku czci nieżyjących pedagogów, wydanie książki pt. „Sto lat Szkoły Podstawowej nr 1 w Gostyninie” pod redakcją Elżbiety Marciniak oraz ślubowanie pierwszoklasistów złożyły się na obchody 100-lecia Szkoły Podstawowej nr 1 im. Armii Krajowej w Gostyninie. Uroczystości przewodniczyła dyrektor placówki Magdalena Andrzejczak.
Uroczystość rozpoczęła się mszą św., która została odprawiona w kościele pw. Miłosierdzia Bożego, na terenie której znajduje się gostynińska „Jedynka”. Kazanie wygłosił ksiądz infułat Wojciech Góralski z Płocka, który między innymi przypomniał osiągnięcia i sukcesy Szkoły Podstawowej nr 1 im. Armii Krajowej w Gostyninie. Po wspólnej modlitwie społeczność szkolna i goście przeszli do siedziby szkoły przy ul. Ozdowskiego 2. W szkole uroczyście odsłonięta została tzw. ściana pamięci, na której umieszczono tablicę pamiątkową, poświęconą zmarłym pedagogom placówki.
W czasie rocznicowego spotkania odbyło się też ślubowanie pierwszoklasistów oraz wbijanie okolicznościowych gwoździ honorowych w drzewce sztandaru. Społeczność gostynińskiej „Jedynki” i zaproszeni goście jubileuszu mogli się także zapoznać z jubileuszowym wydawnictwem – książką „Sto lat Szkoły Podstawowej nr 1 w Gostyninie” pod redakcją nauczycielki Elżbiety Marciniak.
Gość spotkania, burmistrz Gostynina Paweł Kalinowski podkreślił, że Szkoła Podstawowa nr 1 to szkoła o wielkich tradycjach, która nauczała i wychowała wiele pokoleń. – Wśród absolwentów tej placówki są osoby, które osiągnęły życiowy sukces i pełnią odpowiedzialne funkcje w życiu społeczno-gospodarczym Gostynina i kraju. Jestem przekonany, że inteligencja, szlachetność, mądrość i dobroć tych, którzy tworzyli oblicze tej szkoły, była ogromna. Obecna dyrekcja i rada pedagogiczna są godnymi ich następcami. Z dużym uznaniem zwracam się do obecnych tu pedagogów i emerytowanych pracowników szkoły, którzy codziennym nauczycielskim trudem kształtowali i kształtują intelekt i osobowość młodych ludzi – podkreślił włodarz miasta.
Jubileusz uatrakcyjnił program artystyczny w wykonaniu uczniów i absolwentów szkoły. Na zakończenie uroczystości można było skosztować jubileuszowego tortu oraz zwiedzić szkołę.
Gośćmi uroczystości byli m.in. senator Marek Martynowski, absolwentka szkoły i prezes Gostynińskiego Towarzystwa Kulturalno-Naukowego dr Barbara Konarska-Pabiniak, przedstawiciel społeczności uczniowskiej i przewodniczący Samorządu Uczniowskiego Mikołaj Krysiak oraz Tatiana Popovych, przewodnicząca i przedstawiciel Rady Rodziców.

(eg)

Zobacz kolejny artykuł

Kandydatka PSL na burmistrza Gostynina

Mariola Józwiak-Węclewska będzie kandydatką na Burmistrza Miasta Gostynina z ramienia PSL Porozumienie Społeczne. Podczas spotkania …

W poszukiwaniu korzeni

Rodzinne miasto swojego dziadka Nute (Nathana) Motyla odwiedził w lipcu Oded Szaron z Izraela wraz …