Spotkanie na Powązkach

Szkoła Podstawowa w Solcu w gminie Gostynin, od wielu lat nosząca imię noblisty Władysława St. Reymonta, po raz kolejny pojechała na warszawskie Powązki, aby uczcić pamięć patrona.
Od 18 lat delegacje Szkół Reymontowskich spotykają się na Cmentarzu na Powązkach, aby oddać hołd patronowi – Stanisławowi Władysławowi Reymontowi, w kolejną rocznicę jego śmierci. W spotkaniach tych uczestniczą również uczniowie Szkoły Podstawowej im. Wł. St. Reymonta w Solcu w gminie Gostynin. W tym roku delegacje szkół reymontowskich z całej Polski uczciły 93. rocznicę śmierci patrona. Najpierw spotkały się przy Bramie Św. Honoraty na cmentarzu powązkowskim w Warszawie. W uroczystym korowodzie wielka rodzina reymontowska przeszła do grobu pisarza, mieszczącego się w Alei Zasłużonych.
Tadeusz Samborski, marszałek województwa dolnośląskiego oraz Zofia Grzebisz-Nowicka, prezes Krajowego Stowarzyszenia Pomocy Szkole, jako założyciele ruchu reymontowskiego, przypomnieli, kim był dla Polaków Władysław St. Reymont. Kapelan Stowarzyszenia „Nasz Reymont” ks. Stanisław Zarosa w modlitwie nad grobem pisarza podkreślił, jak ważne w życiu każdego człowieka jest pochodzenie i duchowe dziedzictwo. Całość uroczystości zwieńczyła recytacja fragmentu powieści „Chłopów” w wykonaniu aktorki Aurelii Sobczak. Wyrazem pamięci była też wspólnie zaśpiewana „Rota”.
Z cmentarza delegacje szkół udały się do kościoła Świętego Krzyża, gdzie wmurowane jest serce Reymonta. W programie była też wizyta w Państwowym Muzeum Etnograficznym, jednym z najstarszych muzeów etnograficznych w Polsce, w tym w Stacji Muzeum, gdzie można było podziwiać zabytki techniki kolejowej oraz pamiątki nawiązujące do historii kolejnictwa w Polsce.

(eg)
fot. Szkoła Podstawowa w Solcu

Zobacz kolejny artykuł

Rodem z Ziemi Gostynińskiej

75 lat temu miała miejsce jedna z najsłynniejszych bitew świata – o Monte Cassino. Walczyli …