Sport też jest dla ducha

Ponad 200 osób, w tym rodziny, wzięły udział w IX Rodzinnym Rajdzie Rowerowym im. św. Jana Pawła II, który zorganizowała parafia pw. Miłosierdzia Bożego w Gostyninie, z okazji dwóch rocznic papieskich: beatyfikacji i kanonizacji Papieża Polaka.

IX Rodzinny Rajd Rowerowy im. św. Jana Pawła II stanowił wotum wdzięczności za dar Jana Pawła II w 8. rocznicę jego beatyfikacji oraz 5. rocznicę kanonizacji, która minęła 27 kwietnia. Jan Paweł II był pierwszym po ponad 450 latach papieżem nie-Włochem, a jego ponad 26-letni okres służby w Kościele okazał się najdłuższym pontyfikatem w XX stuleciu i trzecim co do długości w dziejach Kościoła.
Był jednocześnie najbardziej rekordowym i to pod wieloma względami, np. pod względem liczby podróży zagranicznych – 104 i odwiedzonych podczas nich krajów – 129, przemierzonych kilometrów – prawie 1,3 mln, przeprowadzonych beatyfikacji – 148 i kanonizacji – 51 oraz ogłoszonych podczas nich błogosławionych – 1343 i świętych – 482.
1 maja 2011 r. papież Benedykt XVI uroczyście ogłosił błogosławionym swego poprzednika. Natomiast 27 kwietnia 2014 r. podczas liturgii sprawowanej w Niedzielę Miłosierdzia przez papieża Franciszka Jan Paweł II został kanonizowany.
Gdy 16 października 1978 r. na Tronie Piotrowym w Watykanie zasiadł 58-letni wówczas kard. Karol Wojtyła z Krakowa, przybierając imiona Jan Paweł II, wśród wielu komentarzy i pytań, jakie się wtedy pojawiały, było i to, czy wprowadzi on Kościół w nowe tysiąclecie. W tamtym czasie były to lata tak odległe, że pytanie takie wydawało się całkiem zasadne. Tymczasem okazało się, że nowy biskup Rzymu nie tylko tego doczekał, ale bardzo głęboko zakorzenił Kościół w trzecim tysiącleciu chrześcijaństwa.
Kanonizacja bł. Jana XXIII i bł. Jana Pawła II odbyła się w Niedzielę Miłosierdzia Bożego. „Św. Jan XXIII i św. Jan Paweł II współpracowali z Duchem Świętym, aby odnowić i dostosować Kościół do jego pierwotnego obrazu, który nadali mu święci w ciągu wieków” – powiedział papież Franciszek podczas mszy kanonizacyjnej.
Aby uczcić Papieża Polaka, gostynianie wyruszyli w IX Rodzinny Rajd Rowerowy, noszący jego imię. Tradycyjnie przed wyjazdem na 30-kilometrową trasę, na parkingu kościelnym wykonano pamiątkowe zdjęcie uczestników, a policjanci rozdali ulotki poświęcone bezpiecznej jeździe po drogach.
Rajd poprowadził proboszcz parafii pw. Miłosierdzia Bożego ks. Andrzej Rutkowski, jechało w nim także trzech innych księży z tej parafii. W gronie uczestników były rodziny i osoby indywidualne, a także burmistrz miasta Paweł Kalinowski.
Pierwszy przystanek rowerzyści mieli przy kościele parafialnym w Solcu, gdzie proboszcz tej parafii ks. Sławomir Buńkowski opowiedział o jego historii. Rowerzyści uczestniczyli tam także w nabożeństwie majowym.

Reklama

Ponadto zatrzymali się też przy pomniku powstańców styczniowych z 1863 roku w okolicach miejscowości Choinek. Lasy gostynińskie były świadkiem wielu ludzkich tragedii rozgrywających się na tle ważnych wydarzeń historycznych – powstania styczniowego i II wojny światowej. Ukryte wśród drzew kapliczki i krzyże znaczą miejsca straceń powstańców, mogiły upamiętniają ofiary hitlerowskich zbrodni. W leśnych ostępach przechowywana jest pamięć o tragicznych wydarzeniach, powstańczych bitwach i bohaterstwie ludzi walczących w obronie ojczyzny.
Należy do nich m.in. mogiła powstańców styczniowych w Zuzinowie, cmentarz leśny oraz pomnik przy szpitalu psychiatrycznym w Zalesiu, a także miejsca pamięci ustanowione w hołdzie papieżowi Janowi Pawłowi II – uprawa papieska w Leśniewicach i Las Smoleński w Leśnictwie Drzewce.
W samym Choinku rowerzyści zatrzymali się na poczęstunek, przygotowany przez uczniów Gostynińskiego Centrum Edukacyjnego. Mieli też okazję wysłuchać prelekcji Jacka Liziniewicza, nadleśniczego Nadleśnictwa Gostynin, o ciekawych miejscach tego nadleśnictwa. Warto też przypomnieć, że miejsce tego postoju, czyli szkółka leśna w Choinku, pełni ważną rolę edukacyjną. Odwiedzający mogą dowiedzieć się, jak wygląda cykl życia drzewa. Mogą także uzyskać  informacje, jak dużo pracy wymaga wyhodowanie sadzonki, z której później wyrasta las. Często miejsce to odwiedza młodzież szkolna, która chce z pierwszej ręki mieć wiedzę o lesie.
Rajd ku czci Papieża Rodzin zakończył się przy pomniku św. Jana Pawła II, obok parafii św. Marcina w Gostyninie. Wzięło w nim udział ponad 200 rowerzystów. Przed laty zainicjował go ks. Sławomir Wiśniewski, ówczesny proboszcz parafii pw. Miłosierdzia Bożego, a kontynuuje obecny proboszcz ks. Andrzej Rutkowski.

(eg)
fot. Gostynin24.pl

Zobacz kolejny artykuł

Śpiew rodzi uśmiech

„Śpiew rodzi uśmiech” – pod takim hasłem już po raz dziewiąty odbył się w Specjalnym …