Rocznicowe cisy

500 sztuk drzew – cisów – posadzono w Helenowie koło Gostynina z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Najstarszy, ponad tysiącletni cis znajduje się w Henrykowie na Dolnym Śląsku.
Cisy na 100. rocznicę niepodległości posadzono na miejscu niedawno wyciętego lasu sosnowego. Cis w skali całej Polski jest gatunkiem prawie na wymarciu. Jest to drzewo długowieczne. Niedaleko Bydgoszczy przetrwał drzewostan cisowy w ilości około tysiąca sztuk. Z tych cisów zebrano nasiona i wyhodowano sadzonki, które posadzono w Helenowie. W Polsce najstarszy rośnie w Henrykowie w gminie Lubań na Dolnym Śląsku i liczy około 1300 lat. Obecnie trwa akcja ratunkowa niezwykłego drzewa, które usycha. Wysoki na około 13 metrów cis pospolity ma obwód pnia 1,5 m. W długiej historii „staruszka” nie brakowało dramatycznych wydarzeń, na przykład w 1813 roku jego pień pocięli szablami Kozacy, a w czasie huraganu w 1989 roku runęła potężna odnoga drzewa. Przed tym wypadkiem obwód pnia drzewa liczył aż 5 metrów.
Czy cisy w Helenowie dożyją tak sędziwego wieku? Życzyliby sobie tego wszyscy, którzy je sadzili: wójt gminy Gostynin Edmund Zieliński, burmistrz miasta Gostynina Paweł Kalinowski, reprezentant Politechniki Warszawskiej prof. Tomasz Wiśniewski z Instytutu Techniki Cieplnej, mieszkańcy wsi Helenów z sołtysem Antonim Żebrowskim oraz liczna grupa pracowników Nadleśnictwa Gostynin z nadleśniczym Jackiem Liziniewiczem. Nadleśniczy zaznaczył, że na terenie posadzonego lasu cisowego, w pobliżu ścieżki rowerowej, niebawem położony zostanie kamień z tablicą. Będzie ona upamiętniać nadleśniczego Stanisława Wojnowskiego i wszystkie pokolenia leśników gostynińskich.

(eg)
fot. Urząd Gminy Gostynin

Zobacz kolejny artykuł

637 lat temu Gostynin otrzymał prawa miejskie

8 marca Roku Pańskiego 1382 książę piastowski Siemowit IV nadał Gostyninowi prawa miejskie. Jednak sam …