Rajd ku czci św. Jana Pawła II

Około 180 osób – w tym rodziny – uczestniczyło w VIII Rodzinnym Rajdzie Rowerowym im. św. Jana Pawła II, który zorganizowała parafia Miłosierdzia Bożego w Gostyninie z okazji dwóch rocznic papieskich: beatyfikacji i kanonizacji Papieża Polaka. W programie rajdu był też konkurs wiedzy o Papieżu Rodzin.
VIII Rodzinny Rajd Rowerowy im św. Jana Pawła II (około 30 km) stanowił wotum wdzięczności za dar Jana Pawła II w 7. rocznicę jego beatyfikacji oraz 4. rocznicę kanonizacji. Przed wyjazdem na parkingu kościelnym wykonano pamiątkowe zdjęcie uczestników, ustawionych w znak JP II. Poza tym policjanci rozdali ulotki o tym, jak bezpiecznie poruszać się po drogach.
Rajd prowadził proboszcz parafii pw. Miłosierdzia Bożego ks. Sławomir Wiśniewski, a peleton zamykał burmistrz Gostynina Paweł Kalinowski. W 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości uczestnicy rajdu pojechali śladami miejsc pamięci narodowej – ku czci ofiar II wojny światowej oraz zbrodni katyńskiej i katastrofy smoleńskiej.
Pierwszym przystankiem na drodze rajdu było miejsce poświęcone mordowi katyńskiemu i tragedii smoleńskiej. Dalej trasa rajdu prowadziła przez Drzewce (gdzie na małym cmentarzu pochowanych jest 10 zamordowanych osób), Zalesie (stary cmentarz gruźliczy, na którym również pochowano pomordowanych podczas wojny pacjentów szpitala oraz pomnik przy bramie wjazdowej na teren szpitala, upamiętniający ścięcie przez toporem przez Niemców czterech pracowników szpitala).
Następnie uczestnicy rajdu pojechali na Kraśnicę, gdzie w lesie znajduje się miejsce upamiętniające 10 zamordowanych mieszkańców Gostynina. Kolejnym punktem pamięci narodowej był pomnik Powstańców Styczniowych w Gaśnem. W każdym z tych miejsc nadleśniczy Jacek Liziniewicz, jeden z uczestników rajdu, opowiedział historię z nim związaną. Modlono się wspólnie także Koronką do Bożego Miłosierdzia o wieczny odpoczynek dla pochowanych w tych miejscach osób. Natomiast w kościele w Lucieniu odbył się konkurs wiedzy o św. Janie Pawle II. Na miejscowym boisku był też poczęstunek, przygotowany przez Gostynińskie Centrum Edukacyjne.
30-kilometrowy rajd zakończył się przy pomniku św. Jana Pawła II w centrum Gostynina. Wzięło w nim udział około 180 rowerzystów. Głównym organizatorem wydarzenia była parafia pw. Miłosierdzia Bożego w Gostyninie z ks. proboszczem Sławomirem Wiśniewskim.

(eg)
fot. Parafia Miłosierdzia Bożego w Gostyninie

Zobacz kolejny artykuł

Szansa na dobry zawód

II Powiatowe Targi Edukacji i Rozwoju odbyły się w Zespole Szkół im. Marii Skłodowskiej-Curie w …