„Przystanek Historia” w bibliotece

Elżbieta Olszewska-Schilling – pisarka, dziennikarka i podróżniczka, była gościem cyklu „Przystanek Historia” w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Jakuba z Gostynina. W spotkaniu wzięli udział uczniowie gostynińskich Szkół Podstawowych: nr 1, nr 3, nr 5 oraz Gostynińskiego Centrum Edukacyjnego. W 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości mieli okazję posłuchać historii polskiego legionisty.
Elżbieta Olszewska-Schilling, posługująca się pseudonimem Elik Aimeé, to pisarka, która para się wieloma zajęciami: jest z wykszałcenia historykiem, dziennikarką radiowo-telewizyjną, podróżniczką, laureatką wielu konkursów literackich. Aktualnie jest jurorką, członkiem stowarzyszeń i związków twórczych, wykładowcą Uniwersytetu Trzeciego Wieku, założycielką Wydawnictwa Literackiego „Bez Podziałów”.
Dotychczas wydała pięć albumów poezji: „Do spalenia”, „To fire!”, „Sierpniowy zapach Kazimierza” i sztambuch liryczny „Słowa cieniem serca malowane” oraz jubileuszowy album „Motyle”, a także dwa obszerne tomy opowiadań: „Smycz. Rzecz o zniewoleniu” i „Sezon na bratki”. Poza tym godząc gusta swych czytelników, z których część odnajduje się w jej poezji, a część preferuje prozę autorki – połączyła oba te gatunki w kolejnych trzech książkach: „Czekając na wiatr”, „Ptaki mego nieba” i „Widnokrąg”. Wszystko, czego zaznała, co odcisnęło się na jej wyobraźni i odczuciach, zamienia w swoich książkach na słowa. Pisze zwięźle i ekspresyjnie, co uwypukla dramatyzm opisywanych zdarzeń. Może dlatego jej książki czyta się jednym tchem.

Reklama
Zbiór opowiadań „Sezon na bratki”, który był tematem jej spotkania z młodymi czytelnikami, został nagrodzony w Ogólnopolskim Konkursie Literackim im. Stefana Żeromskiego. Bohaterem opowiadań jest m.in. ojciec autorki – żołnierz Legionów Józefa Piłsudskiego. Autorka przeczytała fragmenty poświęconych swemu ojcu opowiadań, wspominała też związane z jego osobą historie. Ale mówiła też o czasach bliższych – latach 80. i 90. XX wieku czy o podróżach, które odbywała już w obecnym stuleciu.
Podczas spotkania z młodzieżą Elżbieta Olszewska-Schilling wyznała, że jako nastolatka marzyła o studiowaniu historii na francuskiej Sorbonie, dziennikarstwie i podróżach. Wiele jej marzeń się spełniło, a choć studia historyczne ukończyła na Uniwersytecie Warszawskim, to wśród jej wykładowców byli związani z paryską uczelnią profesorowie Stefan Kieniewicz i Aleksander Gieysztor.
Poza tym podczas spotkania jego organizatorzy zachęcili młodzież szkolną do udziału w konkursie pt. „Niechaj Polska zna, jakie dzieci ma… – moi przodkowie we wspomnieniach rodzinnych”, organizowanego przez Międzyzakładową Komisję Pracowników Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” w Gostyninie, Starostwo Powiatowe w Gostyninie oraz Miejską Bibliotekę Publiczną im. Jakuba z Gostynina.

(eg)
fot. MBP w Gostyninie

Zobacz kolejny artykuł

List do uczniów

W ubiegłym tygodniu, gdy ten numer „TP” oddawano do druku, w szkołach gostynińskich wciąż trwał …