fot. Portal Gostynin24.pl

Przeszli 260 kilometrów

„Miłosierni jak Ojciec” – pod takim hasłem na Jasną Górę wędrowali pielgrzymi z Gostynina razem z innymi uczestnikami jubileuszowej 35. Pieszej Pielgrzymki Diecezji Płockiej na Jasną Górę. Do celu dotarli 14 sierpnia br., pokonując na własnych nogach ponad 260 km.
Gostynińscy pątnicy rozpoczęli swą wędrówkę do Czarnej Madonny 6 sierpnia, a zakończyli ją 14 sierpnia. W Roku Miłosierdzia maszerowali pod hasłem „Miłosierni jak Ojciec”, tradycyjnie jako grupa oznaczona kolorem żółtym. Przewodnikiem grupy był ks. Paweł Czarnecki z parafii św. Marcina w Gostyninie.
U bram miasta do pątników dołączyły miejscowe władze: zastępca burmistrza Paweł Pachniewski i wicestarosta Jan Krzewicki. Swoim wiernym podczas wędrówki przez miasto towarzyszył też ks. kanonik Ryszard Kruszewski, proboszcz parafii św. Marcina i dziekan gostyniński. W Gostyninie tradycyjnie wszyscy pątnicy zatrzymali się na obiad i jak co roku był on bardzo obfity.
Wierni pokonali pieszo około 260 km. Szli na Jasną Górę w intencjach własnych, ale też dziękując za chrzest Polski sprzed 1050 lat i za Rok Miłosierdzia – jej patronami byli św. Jan Paweł II, św. Faustyna Kowalska, bł. ks. Michał Sopoćko.
W jednym z dni 9-dniowej pielgrzymki wędrującym towarzyszyły siostry zakonne, które opiekują się Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Płocku.
Poza tym pątnicy chcieli modlić się przed obrazem Matki Bożej Częstochowskiej także dlatego, że zaledwie kilka miesięcy wcześniej gościła Ona w gostynińskich parafiach, w kopii Ikony Jasnogórskiej. – Kościół płocki czekał na Maryję, bo ludzie na Mazowszu kochają Maryję. Można powiedzieć, posługując się językiem Papieża Franciszka, że Maryja „zrobiła raban” w diecezji płockiej. Pojawia się jednak też pytanie w głowie: jak to pozytywne, piękne doświadczenie podtrzymać w naszych parafiach? – pytał wiernych biskup płocki Piotr Libera w katedrze płockiej, podczas mszy św. inaugurującej pielgrzymkę.
Poza tym gostynianie dziękowali Bogu za Światowe Dni Młodzieży: – Pielgrzymka płocka odbywa się kilkanaście dni po ich zakończeniu. Wierzymy, że będą one dla naszego kraju, a zwłaszcza dla młodych ludzi, świeżym powiewem Ducha Świętego. Będziemy prosić o trwałe, dobre owoce tych dni w sercach młodych ludzi – zapewniał ks. Jacek Prusiński, główny przewodnik 35. Pieszej Pielgrzymki Diecezji Płockiej na Jasną Górę.
Pogoda pątnikom sprzyjała, codziennie uczestniczyli w Mszy św., słuchali konferencji, mogli korzystać ze spowiedzi, modlili się wspólnie podczas wieczornego Apelu Jasnogórskiego. Poza tym wysłuchali programu o 1050 rocznicy chrztu Polski w wykonaniu zespołu „Testimonium” i koncertu muzycznego zespołu „Moja Rodzina” z Glinojecka w diecezji płockiej. (eg)

Zobacz kolejny artykuł

List do uczniów

W ubiegłym tygodniu, gdy ten numer „TP” oddawano do druku, w szkołach gostynińskich wciąż trwał …