„Promyki Lucienia” na Wileńszczyźnie

Szkolny Zespół Pieśni i Tańca „Promyki Lucienia” odwiedził Wileńszczyznę. W programie wizyty były koncerty, ale też zwiedzanie ważnych dla Polaków miejsc.
Pomysłodawcą wyjazdu był choreograf zespołu Tomasz Rutkowski, organizacją pobytu w Wilnie zajęła się Danuta Grydź, opiekę nad zespołem sprawowały Paulina Wasilewska i Karolina Zgierska, a o właściwy wokal podczas koncertów zadbała Joanna Dymczak, wicedyrektor Szkoły Podstawowej w Lucieniu.
Wizyta miała charakter artystyczny i edukacyjny: służyła wzbogaceniu wiedzy o historii, polskiej kulturze, kształtowaniu postaw patriotycznych. Chodziło także o nawiązanie relacji pomiędzy uczniami szkoły w Lucieniu i polskich szkół na Litwie. – Nasi rodacy z Wilna i Myckun okazali nam wiele serca i życzliwości. Na każdym kroku zauważyliśmy miłość do Polski. Polacy na Litwie pokazali nam kolebkę naszej wiary i polskości. Mimo wielu trudności, z którymi borykają się na co dzień, umieją i potrafią zachować swoją polskość. Dzieci i młodzież wspaniale mówią po polsku i pielęgnują polską tradycję. Duch polskości przenika tu każdą dziedzinę życia. Warto od nich uczyć się patriotyzmu i szacunku dla dziedzictwa narodowego – relacjonowały „Promyki Lucienia” po powrocie do Polski.
Ich wyjazd dofinansował Urząd Gminy Gostynin.

(eg)
fot. Zespół „Promyki Lucienia”

Zobacz kolejny artykuł

Szansa na dobry zawód

II Powiatowe Targi Edukacji i Rozwoju odbyły się w Zespole Szkół im. Marii Skłodowskiej-Curie w …