Poezja jak chleb

Po raz dwudziesty w Gostyninie poeci-amatorzy mieli okazję spróbować swoich sił w Turnieju Jednego Wiersza. W czasie jubileuszowego spotkania najpiękniejsze wiersze napisali: Zenona Radzka, Emilia Nowak i Mateusz Mularczyk. Wszyscy uczestnicy tego wydarzenia mieli też okazję skosztować jubileuszowego tortu.
Gostyniński Turniej Jednego Wiersza to konkurs poetycki zainicjowany w 1998 roku przez Jolantę Bigus, ówczesną dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej. Trochę później współorganizatorem wydarzenia zostało Miejskie Centrum Kultury. Od kilku lat turniej jest częścią większej imprezy, a mianowicie Jesiennych Spotkań z Poezją.
W tegorocznym jubileuszowym spotkaniu uczestniczył gościnnie poeta Krzysztof Cezary Buszman oraz zaprzyjaźniony z gostynińskimi poetami krytyk literacki Waldemar Smaszcz. Uczestnicy turnieju mieli okazję najpierw wysłuchać wierszy poety, który ma na koncie tomiki z własną poezją oraz wiele spotkań z czytelnikami. Buszman zaprezentował między innymi takie wiersze, jak „Przewodnik po chmurach”, „Dziś proszę” czy „Podróż XXI”.
Po tej poetyckiej uczcie przyszła kolej na konkurs. Poeci prezentowali swój talent w trzech kategoriach wiekowych: uczniowie szkół gimnazjalnych, młodzież szkół średnich oraz dorośli. Każdy z uczestników miał za zadanie odczytać jeden nieopublikowany dotąd wiersz, napisany przez autora w czasie turnieju.
Powstałe ad hoc utwory poetyckie oceniło jury w składzie: Magdalena Garstka z MCK, Krzysztof Cezary Buszman i Waldemar Smaszcz. Zauważyli oni, że najczęściej w wierszach prezentowano tematykę sentymentalną, była w nich mowa o nieszczęśliwej miłości, trudnej egzystencji czy wspomnieniach, choć nie brakowało też utworów satyrycznych.
Jurorzy, czyli znawcy warsztatu poetyckiego uznali, że najlepsze wiersze napisali: Mateusz Mularczyk (gimnazjum), Emilia Nowak (szkoły średnie) i Zenona Radzka (dorośli). Ponadto nagrodę publiczności w kategorii młodzież otrzymał Tomasz Czajkowski, a w kategorii dorosłych – Kamil Olszewski.
Po konkursie wszyscy uczestnicy w sali klubowej zostali poczęstowani jubileuszowym tortem. Wysłuchali też koncertu „Wspomnienie” w wykonaniu Dominika Janiszewskiego i Michała Borowskiego. Muzycy wykonali między innymi szlagiery filmowe.
Jubileusz 20-lecia Turnieju Jednego Wiersza zorganizowała Miejska Biblioteka Publiczna im. Jakuba z Gostynina i Miejskie Centrum Kultury.

(eg)

Zobacz kolejny artykuł

11. Gminne Dożynki Ekologiczne

Gmina Gostynin zaprasza na 11. Gminne Dożynki Ekologiczne, które odbędą się w niedzielę 9 września …

Burmistrz kandydatem na burmistrza

W środę, 22 sierpnia Prawo i Sprawiedliwość przedstawiło swojego kandydata na urząd burmistrza Gostynina – …