Peregrynacja relikwii św. Stanisława Kostki

W Gostyninie i okolicach zakończyła się peregrynacja relikwii i obrazu św. Stanisława Kostki (1550-1568) – patrona dzieci i młodzieży oraz głównego patrona diecezji płockiej, pochodzącego z Rostkowa koło Przasnysza. Wędrowały one po dekanatach diecezji w Roku Jubileuszowym św. Stanisława Kostki.
Peregrynacja odbywała się z okazji 450. rocznicy śmierci św. Stanisława Kostki z inicjatywy diecezjalnego duszpasterstwa młodzieży, aby przy tej okazji otoczyć modlitwą dzieci i młodzież.
Relikwie i obraz świętego przyjechały do parafii św. Marcina w Gostyninie z Mokowa. Podczas mszy św. na ich powitanie ks. Mateusz Molak podkreślił, że święty ten „kochał Boga i tęsknił za niebem”. Pochodził z bogatej szlacheckiej rodziny, mógł poprzestać na zabawie i rozrywce, ale wybrał życie zakonne. Duszpasterz zachęcił młodych do naśladowania patrona, a ich rodziców, aby dawali wartościowe świadectwo wiary swoim dzieciom.
W czasie nawiedzenia w parafii św. Marcina uczniowie Szkoły Podstawowej nr 3 zaprezentowali przedstawienie o św. Stanisławie Kostce, pod kierunkiem katechetki Moniki Zaremby.
Następnie relikwie przewieziono do parafii Miłosierdzia Bożego. Ks. Krzysztof Ruciński, diecezjalny duszpasterz młodzieży, który był gościem tej parafii, w homilii podkreślił, że wybór wiary w Boga wynika z wrażliwości i uczciwości. Zwrócił uwagę, że młody Stanisław wbrew woli rodziców udał się do Rzymu i tam został przyjęty do zakonu Jezuitów. Z jednej strony był buntownikiem, a z drugiej – odważnym głosicielem wiary w Boga: – Taki bunt czy też świadomy i dojrzały wybór, kształtują charakter. To przykłady godne naśladowania. W życiu cały czas dokonujemy wyboru. Wiara w Boga oznacza, że wybraliśmy wrażliwość, prawdę, czystość i uczciwość. Ta świadoma selekcja nakłada na nas poczucie obowiązku życia zgodnego z Ewangelią, czego przykład dał nam św. Stanisław Kostka – mówił do młodzieży jej diecezjalny duszpasterz.
Parafie dekanatu gostynińskiego gościły relikwie do 23 listopada. Zakończenie peregrynacji w diecezji odbędzie się 7 grudnia w kościele parafii św. Bartłomieja w Płocku.

(eg)
fot. Gostynin24.pl

Zobacz kolejny artykuł

Szansa na dobry zawód

II Powiatowe Targi Edukacji i Rozwoju odbyły się w Zespole Szkół im. Marii Skłodowskiej-Curie w …