Najnowsze informacje
fot. Urząd Miasta Gostynina

Pamięć o 13 grudnia

Społeczność Gostynina uczciła 35. rocznicę ogłoszenia stanu wojennego. W spotkaniach rocznicowych uczestniczyli przedstawiciele NSZZ „Solidarność”, młodzież szkolna i społeczność lokalna. Były prelekcje i wspomnienia o tamtych czasach oraz wspólna modlitwa. Ich uczestnicy bynajmniej nie kojarzyli stanu wojennego z „kulturą”.
W Gimnazjum nr 1 im. Księcia Mazowieckiego Siemowita IV uczniowie wysłuchali prelekcji o wydarzeniach z 13 grudnia 1981 r., którą wygłosił Andrzej Czyżewski, doktorant Uniwersytetu Łódzkiego, pracownik Instytutu Pamięci Narodowej w Łodzi. Ci, którzy pamiętają, ale też ci, których jeszcze wtedy nie było na świecie, dowiedzieli się, w jaki sposób władza komunistyczna za wszelką cenę dążyła do utrzymania istniejącego wtedy stanu rzeczy, blokowała Polakom walkę o demokratyczną i niepodległą ojczyznę, tępiła wszelkie zrywy wolnościowe i wmawiała społeczeństwu, że żyje ono w dobrych warunkach ekonomicznych i politycznych.
Wykład naukowca uzupełnił Jakub Przybyszewski, uczeń Gimnazjum nr 1, prelekcją o sytuacji polityczno-ekonomicznej w Gostyninie w czasie stanu wojennego. Pokazano też film autorstwa dr Barbary Gieruli, z wykorzystaniem zdjęć i wspomnień represjonowanych mieszkańców Gostynina. Głos zabrał także Marian Żuchowicz, uczestnik wydarzeń z 1981 roku. Przyznał, że 35 lat temu po prostu chciał „zachować się przyzwoicie”.
Natomiast gostynińska „Solidarność” uczciła 35. rocznicę ogłoszenia stanu wojennego podczas wspólnej modlitwy w kościele parafii św. Marcina. Kazanie wygłosił o. Dobromił Maria Godzik z sanktuarium w Skępem. Zakonnik mówił, że „tam, gdzie są spory i kłótnie, trudno o pojednanie i miłość do Ojczyzny”. Krytycznie wyraził się też o osobach, które w czasie stanu wojennego utożsamiały się z Kościołem katolickim, a dziś go krytykują.
Po mszy św. uczennice Zespołu Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Sierakówku dały w kościele krótki koncert pieśni patriotycznych. Potem Rada Oddziału Gostynin NSZZ Solidarność złożyła kwiaty pod pomnikiem św. Jana Pawła II, po czym wszyscy przeszli do Domu Nauczyciela. W gronie uczestników spotkania był między innymi Eugeniusz Stęplewski, internowany w 1981 roku. – Mazguła opowiada bajki. Myśleliśmy, że nas wywiozą do lasu i rozwalą – komentował znane z mediów słowa pułkownika Adama Mazguły, który mówił o „kulturalnym” stanie wojennym.
Rocznicowe spotkanie w szkole przygotowali Barbara Lewandowska i Marek Osmałek. (eg)

Zobacz kolejny artykuł

Jubileusz Związku Niewidomych

Gostynińskie Koło Polskiego Związku Niewidomych obchodziło jubileusz półwiecza działalności. W Gostynińskim Centrum Edukacji spotkali się …

Powrót tablicy na Floriańską

Na budynek przy ulicy Floriańskiej w Gostyninie wróciła tablica upamiętniająca dziesięciu mieszkańców miasta, którzy zostali …