Nowy sztandar w prezencie

Po raz dziewiąty na Koleżeńskim Zjeździe Wychowanków i Nauczycieli spotkali się byli uczniowie Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcącego im. T. Kościuszki oraz Gimnazjum im. Narcyzy Żmichowskiej w Gostyninie. W programie zjazdu znalazł się m.in. bal absolwentów i promocja książki ze wspomnieniami absolwentów. W prezencie szkoła otrzymała od starosty nowy sztandar.
Organizacją odbywającego się co 5 lat zjazdu (pierwszy odbył się w 1962 r.) zajęło się Stowarzyszenie Wychowanków i Nauczycieli LO im. T. Kościuszki oraz Gimnazjum im. N. Żmichowskiej w Gostyninie, przy współpracy LO. Wzięło w nim udział około 300 absolwentów. W tym gronie najstarsza była 98-letnia Halina Wędołowska, która maturę zdawała w 1932 r. Towarzystwa dotrzymywała jej wiernie absolwentka z roku 1935 – Józefa Główczyńska.
W ciągu trzech dni absolwenckiego spotkania był czas na modlitwę za nieżyjących absolwentów, wspomnienia i rozmowy oraz bal do białego rana. Zjazd rozpoczął się wspólnym wyjazdem na cmentarz w Gostyninie, gdzie absolwenci wspólnie z uczniami LO złożyli kwiaty na grobach swych nieżyjących koleżanek i kolegów oraz nauczycieli. Warto dodać, że ich grobami systematycznie opiekują się uczniowie szkoły pod opieką emerytowanego nauczyciela Ludwika Pawikowskiego i nauczyciela historii Sebastiana Izydorczyka.
Nazajutrz absolwenci wzięli udział w Mszy św. w kościele parafialnym św. Marcina w Gostyninie, którą w ich intencji oraz intencji zmarłych absolwentów odprawił proboszcz ks. Ryszard Kruszewski. Poświęcił też nowy sztandar LO, który ufundował starosta Jan Baranowski (powiat jest organem prowadzącym szkołę). Następnie sztandar został oficjalnie przekazany szkole. Nowy sztandar na awersie ma złoty herb szkoły według projektu Józefa Dyskanta i Ludwika Pawikowskiego. Na rewersie natomiast znajduje się godło Polski i hasło „Bóg, Honor, Ojczyzna”. W roku szkolnym 2010/2011 będzie się nim opiekowało sześciu uczniów szkoły.
Dyrektor LO Anna Banach-Latoszek dar od starosty przyjęła z radością i satysfakcją: – To niepowtarzalna okazja dla młodych, by czerpać z cennych doświadczeń starszych pokoleń, a dla dorosłych, by móc z dumą popatrzeć jak z korzeni historii wyrasta młode, mądre pokolenie tworząc nowoczesny świat dla nas wszystkich. Nowoczesny świat, ale na mocnych fundamentach najważniejszych wartości – przekonywała uczestników zjazdu. Podkreślała również, że takie spotkania absolwentów inicjowane są po to, aby młodzi ludzie zrozumieli, że to, co istotne w życiu, zdarza się właśnie w szkole i że często ma to wpływ na całe życie. Wracanie pamięcią do tego, co było, jest też podtrzymywaniem tradycji i zwyczajów szkoły.
Ogromnym zainteresowaniem absolwentów cieszyła się książka wydana specjalnie z okazji zjazdu pt.  „My, Gostyniacy”, ze wspomnieniami 75 absolwentów. Poza tym uczestnicy tego wspomnieniowego spotkania z radością wysłuchali części artystycznej i koncertu akordeonowego w wykonaniu ucznia Zbigniewa Chojnackiego, uczennicy Nikoli Pustały i absolwentki Justyny Krzewickiej. Śpiewem popisał się także 88-letni Władysław Sajkowski. Wiekowy absolwent zaśpiewał piosenkę o Gostyninie na melodię pieśni neapolitańskiej „O sole mio”. Poza tym podczas zjazdu nie obyło się bez tradycyjnego balu. Bawiono się na nim przy muzyce zespołu „Lena” aż do godziny piątej rano.
Aby formalnościom stało się zadość, podczas zjazdu odbyły się wybory nowego zarządu Stowarzyszenia Wychowanków i Nauczycieli. Na przewodniczącego ponownie wybrano Andrzeja Redera. Jego zastępcą będzie Stanisław Gontarek, drugą zastępczynią Hanna Adamska, skarbnikiem Teresa Zimoląg, a sekretarzem – Magdalena Gientka-Wujkowska. W skład zarządu weszła także m.in. dyrektor LO Anna Banach-Latoszek. Kolejne wybory i kolejny, jubileuszowy dziesiąty zjazd – już za 5 lat.     (eg)

Zobacz kolejny artykuł

Sport też jest dla ducha

Ponad 200 osób, w tym rodziny, wzięły udział w IX Rodzinnym Rajdzie Rowerowym im. św. …