Jubileusz zespołu „Solec”

Koncert na scenie Teatru Dramatycznego w Płocku, w gronie przyjaciół i sympatyków, był głównym wydarzeniem jubileuszu Dziecięcego Zespołu Pieśni i Tańca „Solec”, istniejącego przy Szkole Podstawowej im. Władysława St. Reymonta w Solcu koło Gostynina. Za swą działalność zespól otrzymał medal „Pro Masovia”.
Dziecięcy Zespół Pieśni i Tańca „Solec” 8 czerwca obchodził 10-lecie swojej działalności. Okrągły jubileusz uczcił na scenie Teatru Dramatycznego im. Jerzego Szaniawskiego w Płocku. W programie koncertu znalazły się tańce w wykonaniu „Solca” i jego byłych członków (m. in. polonez, widowisko „Wesele łowickie”), a także gości: chorwackiego zespołu „Seljaka Sloga Nedeliše” i Harcerskiego Zespołu Pieśni i Tańca „Dzieci Płocka”.
Anna Wojciechowska, dyrektor szkoły w Solcu przyznała, że czuje dumę z osiągnięć zespołu. Natomiast Adam Struzik, marszałek województwa mazowieckiego, przyznał zespołowi medal „Pro Masovia” za całokształt działalności kulturalnej oraz zasługi na rzecz województwa mazowieckiego.
Dziecięcy Zespół Pieśni i Tańca „Solec” liczy 60 tancerzy i absolwentów szkoły. Choreografem zespołu jest Jolanta Gutowska. W swoich działaniach artystycznych propaguje polską ludowość oraz upowszechnia dziedzictwo kulturowe Mazowsza. W tańcach popularyzuje piękno i walory regionalnego oraz narodowego folkloru, chcąc ocalić od zapomnienia to, co powinno być drogie wszystkim Polakom. Zespół od chwili powstania jest kuźnią talentów dzieci i młodzieży. Kształtują się w nim artystyczne dusze i rozwijają taneczne pasje.
W swoim repertuarze „Solec” ma tańce regionu Krakowa, Rozbarku, Spisza, Łowicza oraz tańce narodowe m.in. dwukrotnie wystawił na scenie teatralnej widowisko wokalno-taneczne ,,Wesele łowickie”, który oglądała Emilia Krakowska, odtwórczyni Jagny w ,,Chłopach” według W. S. Reymonta oraz Ignacy Gogolewski, czyli filmowy Antek Boryna.
„Solec” tańczył na scenach Chorwacji, Serbii, Montenegro, Niemiec i Bułgarii, gdzie zdobył „Złotą Lirę”. Występował też dla papieża Benedykta XVI na Placu Świętego Piotra w Rzymie. Aktywnie uczestniczy też w życiu parafii św. Wojciecha w Solcu.

(eg)
fot. ZPiT „Solec”

Zobacz kolejny artykuł

Szansa na dobry zawód

II Powiatowe Targi Edukacji i Rozwoju odbyły się w Zespole Szkół im. Marii Skłodowskiej-Curie w …