Fałszywi „wnuczkowie” i „policjanci” w Gostyninie

W ubiegłym tygodniu mieszkanka Gostynina padła ofiarą oszustki podającej się za policjantkę. Kobieta straciła 19 tysięcy złotych.
28 marca do 88-letniej mieszkanki Gostynina zadzwoniła kobieta podająca się za policjantkę. Tłumaczyła, że wnuczek seniorki miał wypadek i potrzebne są pieniądze na „załatwienie sprawy”. Poszkodowana dała się oszukać i oddała oszustom 19 tysięcy złotych.
Dwa dni później doszło do kolejnych prób oszustwa. Na szczęście tym razem oszuści nie osiągnęli celu. – Jak wynika ze zgłoszeń, przestępcy po raz kolejny chcieli doprowadzić osoby starsze do wydania im pieniędzy. Metoda jak zawsze była ta sama. Przestępcy z potencjalnymi ofiarami kontaktowali się telefonicznie i próbowali ustalić, czy mają konta bankowe, które w ich ocenie mogą być zagrożone. Tym razem z osobami starszymi kontaktowała się kobieta, która podawała się za policjantkę. Właściwa postawa osób starszych oraz pracowników gostynińskich banków sprawiła, że złodziejom podstęp się nie udał – informuje asp. Grzegorz Kuźnicki z gostynińskiej policji.
Pomimo wielu ostrzeżeń i nagłaśniania takich spraw w mediach, przestępcy cały czas próbują okradać osoby starsze metodą na tzw. „wnuczka, policjanta, hydraulika”. – Dlatego jeszcze raz apelujemy o ostrożność i nieprzekazywanie pieniędzy osobom nieznajomym. Zawsze prosimy kierować się zasadą ograniczonego zaufania i weryfikowania uzyskanych informacji. Policja nigdy nie może żądać przekazania pieniędzy. Każdy przypadek próby oszustwa należy zgłaszać. Ponadto z uwagi na to, że osoby starsze często mają utrudniony dostęp do mediów i nie zawsze dociera do nich przekaz na temat sposobu działania oszustów prosimy, aby w rozmowach przestrzegać je o przestępcach mogących chcieć okraść ich z pieniędzy wykorzystując ich łatwowierność – dodaje Grzegorz Kuźnicki.
(jac)

Zobacz kolejny artykuł

Sport też jest dla ducha

Ponad 200 osób, w tym rodziny, wzięły udział w IX Rodzinnym Rajdzie Rowerowym im. św. …