Dzień Rodzicielstwa Zastępczego

Po raz szósty w powiecie gostynińskim zorganizowano Dzień Rodzicielstwa Zastępczego. Miejscem spotkania był Kujawsko-Dobrzyński Park Etnograficzny w Kłóbce, a jego bohaterami dzieci i dorośli, którzy wzajemnie siebie potrzebują.
Po raz trzynasty w Polsce, a po raz szósty w powiecie gostynińskim obchodzono Dzień Rodzicielstwa Zastępczego. Był on okazją do tego, aby podziękować wszystkim ludziom, którzy podejmują się odważnego i trudnego zadania wychowania dziecka pozbawionego opieki rodziców.
Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Gostyninie, które jest organizatorem pieczy zastępczej w powiecie gostynińskim, postanowiło w tym roku obchodzić ten dzień na terenie Kujawsko-Dobrzyńskiego Parku Etnograficznego w Kłóbce. W programie imprezy znalazł się odpoczynek i rekreacja, ale również zajęcia dydaktyczne, które sprawiły wiele radości zarówno dzieciom, jak i dorosłym.
Rodzice zastępczy oraz dzieci mogli zasiąść w szkolnych ławach, gdzie używając stalówki i atramentu ćwiczyli kaligrafię. Zapoznali się także ze zwyczajami obowiązującymi przed ponad pół wieku w szkole podczas lekcji i przerwy. Na zakończenie każdy uczestnik otrzymał pamiątkowy dyplom ukończenia kursu kaligrafii.
Z kolei podczas warsztatów pszczelarskich uczestnicy spotkali się z pszczelarzem, który opowiadał o życiu oraz zwyczajach pszczół. Dzieci próbowały rozmaitych gatunków miodu oraz robiły własnoręcznie woskową świeczkę. Dużym zainteresowaniem cieszyły się też warsztaty w olejarni, gdzie dzieci pomagały w procesie tłoczenia oleju z ziaren lnu i wyrabiały masło w kierzance. Lekcja połączona była z degustacją.
Poza tym rodzice zastępczy wraz ze swymi podopiecznymi mogli zwiedzić cały park etnograficzny, obejrzeć znajdujące się w nim chaty, podziwiać dawne dekoracje kujawskiej chałupy: bibułkowe bukiety, kwiatowe girlandy czy słomiane pająki zawieszane przy suficie. Spróbowali też swoich sił w praniu w balii na tarze, co przed laty było jedyną „pralką”. Nie zabrakło też poczęstunku i tańców przy muzyce. – Organizator rodzinnej pieczy zastępczej dziękuje wszystkim uczestnikom za obecność, szczególnie zaś dziękuje rodzinom zastępczym za ich codzienny trud, zaangażowanie oraz miłość i troskę, którą dają dzieciom – podsumowywali inicjatorzy wyjazdu do Kłóbki.
Osoby, które chciałyby dowiedzieć się więcej o rodzicielstwie zastępczym, powinny kontaktować się z Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie przy ul. Ozdowskiego 1a w Gostyninie, tel. (24) 235 06 71.

(eg)
fot. Starostwo Powiatowe w Gostyninie

Zobacz kolejny artykuł

Szansa na dobry zawód

II Powiatowe Targi Edukacji i Rozwoju odbyły się w Zespole Szkół im. Marii Skłodowskiej-Curie w …