Dożynki gminne w Sokołowie

Występ Stefano Terrazzino, konkurs na najładniejszy wieniec dożynkowy oraz prezentacje muzyczne lokalnych zespołów były najważniejszymi wydarzeniami 11. Gminnych Dożynek Ekologicznych w Sokołowie w gminie Gostynin. W niedzielę, 9 września miejscowość ta stała się miejscem radosnego dziękczynienia za plony, dzięki którym rolnicy mają chleb.
Jak na tradycyjne dożynki przystało 11. Gminne Dożynki Ekologiczne rozpoczęły się mszą św. w kościele parafialnym, podczas której rolnicy podziękowali Bogu za tegoroczne plony, zebrane mimo susz i nawałnic.
Po mszy św. wielobarwny korowód dożynkowy przemaszerował na plac dożynkowy. Tam odbyła się ceremonia przekazania chleba, której towarzyszyły okolicznościowe przemówienia. Po części oficjalnej rozpoczął się blok koncertów lokalnych zespołów muzycznych i ludowych. I tak najpierw koncert dała Gminna Orkiestra Dęta Foxodeon. Swoje umiejętności wokalne zaprezentowali także uczniowie Szkoły Podstawowej w Sokołowie i Chór Gminny Vox Cordis.
Żeby nazwie dożynek stało się zadość, ich uczestnicy mieli okazję obejrzeć pokaz mody ekologicznej oraz pokaz Formacji Tanecznej Revolta. Po tych atrakcjach przyszła pora na ogłoszenie wyników konkursów dożynkowych. Najważniejszym konkursem był konkurs na najładniejszy wieniec dożynkowy. Zgłoszono do niego siedemnaście wieńców, a nagrodzono trzy. Jurorzy uznali, że na pierwszą nagrodę zasłużył wieniec wykonany przez Koło Gospodyń Wiejskich w Nowym Zaborowie. Na drugim miejscu znalazł się wieniec z sołectw Bolesławów i Podgórze. Natomiast trzecią nagrodę przyznano wieńcowi z sołectwa Skrzany. Pozostałych czternaście wieńców otrzymało wyróżnienia.
Z okazji dożynek zorganizowano także konkurs na najlepszą nalewkę gminy Gostynin. Gospodynie zgłosiły do niego czterdzieści jeden nalewek. Za najlepszą uznano nalewkę z pigwy Renaty Szymkiewicz z Sokołowa. Drugie miejsce zajęła czeremchówka Ewy Kowalczyk z Helenowa. Trzecią nagrodę przyznano Barbarze Kalinowskiej z Sokołowa, za pigwówkę. Trzy nalewki zostały wyróżnione: tarninówka Haliny Pakulskiej z Legardy, jeżynówka Renaty Życińskiej z Niecek, nalewka z porzeczek Agaty Skrzeczkowskiej ze Zwolenia.
Następnie znów zaproponowano atrakcje muzyczne: koncert zespołu The Crank, dwukrotny występ tancerzy z Uczniowskiego Klubu Sportowego Pasja ze Szczawina Kościelnego oraz występ Zespołu Pieśni i Tańca Promyki Lucienia.
Wieczorem przyszedł czas na Stefano Terrazzino. To dobrze znany w naszym kraju Sycylijczyk, który urodził się w Niemczech, a karierę zrobił w Polsce. Ten „Italiano vero”, czyli prawdziwy Włoch, posiada najwyższą klasę „S” w tańcach latynoamerykańskich, śpiewa, jest aktorem i prezenterem telewizyjnym. Na publiczności, która gromko go oklaskiwała, zrobił dobre wrażenie. Po Stefano przyszedł czas na zabawę przy muzyce zespołu Legend, aż do północy.
Imprezami towarzyszącymi dożynkom były m.in. stoiska instytucji współpracujących z rolnikami, stoisko KRUS i stoisko popularyzujące BHP w rolnictwie.
11. Gminne Dożynki Ekologiczne w Sokołowie zorganizowali: wójt gminy Edmund Zieliński, Rada Gminy i Gminne Centrum Kultury i Tradycji Wsi Gminy Gostynin w Białem z dyrektor Krystyną Janiszewską.

(eg)
fot. Urząd Gminy Gostynin

Zobacz kolejny artykuł

Opłacalna praca w samorządzie

Około 12 000 zł miesięcznie zarabia nowy starosta gostyniński Arkadiusz Boruszewski. Radni zdecydowali, że jego …