Dobrze znać patrona

W 2017 roku mija 21. rocznica nadania Szkole Podstawowej nr 1 w Gostyninie imienia Armii Krajowej, 82. rocznica powstania budynku szkoły i 100. rocznica działalności tej placówki oświatowej. Te ważne rocznice sprawiły, że w „Jedynce” odbywa się wiele wydarzeń poświęconych tej tematyce.
Jednym z nich był konkurs wiedzy o patronie szkoły, czyli Armii Krajowej. Uczniowie stanęli na wysokości zadania i bardzo dobrze poradzili sobie z pytaniami. Test wiedzy został podzielony na dwie części. W pierwszej z nich wyróżniono pojedynczych uczniów, natomiast w drugiej części konkursu nagrodzono już całą klasę.
Uczniowie klas IV wyróżnieni w konkursie wiedzy o Szkole Podstawowej nr 1 im. Armii Krajowej w Gostyninie to: I miejsce – Zuzanna Smolak (IVd), II – Zuzanna Szczygielska (IVb), III – Julia Leszczyńska (IVd). Jeśli zaś chodzi o poszczególne klasy, to w konkursie kolejne miejsca zajęły: I – klasa Vc, II – klasa Vb, III – klasa Vd. Organizatorami konkursu były Renata Cichońska i Renata Grabowska.
Poza tym w SP 1 odbył się konkurs na napisanie wiersza o szkole. Przystąpili do niego uczniowie klas III–VI. Zainteresowanie tematem przerosło oczekiwania inicjatorów konkursu. Powstały ciekawe i różnorodne utwory, świadczące o wyobraźni literackiej młodych twórców oraz o ich przywiązaniu do miejsca, w którym spędzają czas w gronie rówieśników i nauczycieli.
Najciekawsze uczniowskie prace zostaną umieszczone w tomiku poezji wydanym z okazji 100. urodzin szkoły. W zbiorze wierszy pt. „Jedyneczka” będzie można przeczytać wiersze autorstwa: Łukasza Laskowskiego, Łukasza Kiełbasy, Grzegorza Sowińskiego, Jakuba Olszewskiego, Mai Dziubały, Michaliny Karwowskiej, Mateusza Dobińskiego, Marii Smolak, Mileny Gronowskiej, Weroniki Pac, Patrycji Kołodziejczak, Alberta Smyczyńskiego, Adriany Berlińskiej, Marty Berlińskiej, Sandry Chmieleckiej, Moniki Węglewskiej. Organizatorkami tego z kolei konkursu były: Renata Cichońska, Renata Grabowska i Róża Szlosowska.
Warto dodać, że Patrona szkoły uczczono także m.in. zajęciami czytelniczymi, spotkaniami z kombatantami, konkursem plastycznym, „Wieczornicą“ grą miejską i Przeglądem Polskiej Piosenki Patriotycznej i Wojskowej. – Nadanie naszej szkole imienia Armii Krajowej świadczy o zrozumieniu i szacunku dla historii. Żołnierze AK są dla nas wymownym przykładem, jak służyć ojczyźnie, jak kształtować swoje charaktery, jak dokonywać trafnych wyborów, jak stawać się mądrym i dobrym człowiekiem – mówi Magdalena Andrzejczak, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 w Gostyninie.
(eg)

Zobacz kolejny artykuł

Muszą się przebudzić

Dzienny Punkt Wsparcia Osób Uzależnionych i Ich Rodzin „Przebudzenie”, to nowa placówka o charakterze pomocowym. …