Debata w szkole nr 5

Jak Anglik z Anglikiem, czyli po oksfordzku dyskutowali uczniowie Szkoły Podstawowej nr 5 w Gostyninie. Marszałkiem debaty był Klaudiusz Mikołajczyk. Jego rówieśnicy spierali się na temat: czy warto wiązać swoją przyszłość z Gostyninem?
W debacie oksfordzkiej, czyli dyskusji nad postawioną tezą, w Szkole Podstawowej nr 5 uczestniczyli uczniowie klasy IIB oraz IIIB gimnazjum. Wydarzenie przygotowała nauczycielka Agnieszka Cichosz. Marszałek debaty Klaudiusz Mikołajczyk przybliżył zasady prowadzenia i szczegóły dotyczące polemiki. Dotyczyła ona zagadnienia, czy warto wiązać swoją przyszłość z rodzinnym miastem.
W dwóch grupach zasiedli zwolennicy i przeciwnicy tej tezy, walcząc ze sobą słownie na argumenty. Przeciwnicy zwrócili uwagę, że w mieście jest bezrobocie, które stanowi problem całego kraju; byli też niezadowoleni na przykład z długiego czasu oczekiwania na premiery filmowe.
Z kolei zwolennicy miasta stwierdzili, że warto wiązać z nim swoją przyszłość, ponieważ: jest w nim spokojne tempo życia, działa innowacyjny biznes „start-up”, nie ma korków na ulicach, istnieje dobra lokalizacja komunikacyjna. Poza tym w mieście jest małe zanieczyszczenie powietrza, a wokół wiele lasów i jezior.
Po zakończonej debacie Grażyna Witkowska, wicedyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Gostyninie, przedstawiła sytuację rynku pracy – wynika z niej, że w mieście zmniejsza się bezrobocie. Natomiast burmistrz Paweł Kalinowski zachęcił młodzież do związania swego dorosłego życia z miastem po to, aby móc współdecydować o tym, co dzieje się w „małej ojczyźnie”.

(eg)

Zobacz kolejny artykuł

Szansa na dobry zawód

II Powiatowe Targi Edukacji i Rozwoju odbyły się w Zespole Szkół im. Marii Skłodowskiej-Curie w …