fot. Urząd Miasta Żnina

Był prawdziwym artystą

„Nic pewniejszego od śmierci. Nic bardziej niepewnego od jej godziny” – w nocy z 10 na 11 września br. w swoim domu w Gostyninie zmarł Paweł Tencer, znany gostyniński artysta malarz. Jeszcze 10 września był głównym bohaterem spotkania w Żninie, podczas którego Gostynin podpisywał wolę współpracy z miastem na Kujawach. Kulturalnym tłem wydarzenia była właśnie wystawa prac tego wybitnego twórcy.
Paweł Tencer (1950–2016) zmarł nagle w swoim domu w Gostyninie, w nocy z 10 na 11 września. Jeszcze w sobotę 10 września był na spotkaniu w Żninie – mieście, z którym Gostynin podpisał wówczas wolę współpracy. W Muzeum Ziemi Pałuckiej prezentowana była retrospekcyjna wystawa jego prac z lat 1976–2016. Następnego dnia już nie żył, choć miał zaledwie 66 lat. Czy ta wystawa była jego „amen”, podsumowaniem trudnego, bo złożonego chorobą życia?
Gostyniński artysta był absolwentem Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, jednym z twórców, prezesem, a wreszcie honorowym prezesem Gostynińskiego Towarzystwa Popierania Twórczości Plastycznej. Swoje prace, oscylujące w dość ograniczonej kolorystyce (biel, czerń, czerwień) wystawiał razem z GTPP, ale też indywidualnie czy z Grupą Nieformalną. Znali je Polacy, ale także Europejczycy. Paweł Tencer pisał też felietony dla lokalnego portalu Gostynin24.
Tego wybitnego mieszkańca miasta nad Skrwą Lewą pochowano 17 września br. na cmentarzu św. Jakuba. W ostatniej drodze towarzyszyła mu Miejska Orkiestra Dęta. W kondukcie pogrzebowym obok dwóch synów i dalszej rodziny szło wielu jego przyjaciół, samorządowcy i wszyscy, którzy fascynowali się jego pięknym malarstwem.
Podczas mszy św. kazanie wygłosił ks. Wojciech Piórkowski z parafii św. Marcina w Gostyninie. Nawiązał w nim do Ewangelii według św. Łukasza – o wskrzeszeniu młodzieńca przez Jezusa:
– Łzy w takim momencie nie są ważne, ważniejsza jest wiara – stwierdził duszpasterz.
Do tego samego fragmentu odwołał się potem nad grobem śp. Pawła Tencera ks. prof. Jan Krajczyński z Płocka. Obu synom powiedział, że „albo wyjdą z cmentarza z podniesioną głową, napełnieni wiarą albo ze łzami w oczach”.
Burmistrz Paweł Kalinowski przypomniał, że zaledwie kilka dni temu Paweł Tencer obecny był w Żninie ze swymi obrazami. W imieniu radnych miejskich zmarłego żegnała Wiesława Radecka, a w imieniu członków GTPTP – Aldona Gil. Wiersz „Dla kolegi Pawła” odczytała poetka Zenona Radzka: „Proszę Cię, Jezusie, / bądź mi miłosierny. / Nadeszła ma wieczność – / dni i noce długie (…)”.
Paweł Tencer był prawdziwym artystą. Będzie go w gronie gostynińskich malarzy bardzo brakowało. (eg)

Zobacz kolejny artykuł

List do uczniów

W ubiegłym tygodniu, gdy ten numer „TP” oddawano do druku, w szkołach gostynińskich wciąż trwał …