Burmistrz Gostynina zarobi 10 188 zł

Burmistrz Gostynina Paweł Kalinowski w nowej kadencji będzie zarabiał 10 188 zł. To więcej niż w poprzedniej kadencji, kiedy to większościowi radni Inicjatywy dla Gostynina obniżyli mu zarobki.
Projekt uchwały w sprawie nowego wynagrodzenia dla burmistrza Pawła Kalinowskiego przygotował przewodniczący Rady Miasta Andrzej Reder, po konsultacji z zastępcą naczelnika biura organizacyjnego burmistrza i skarbnikiem miasta.
To swego rodzaju zadośćuczynienie za poprzednią kadencję, kiedy radni z Inicjatywy dla Gostynina ustalili burmistrzowi wynagrodzenie w kwocie 7 310 zł brutto (jego poprzednik Włodzimierz Śniecikowski odbierał ponad 12 000 zł). Kalinowski powiedział wtedy w jednym z wywiadów: „Nie rozumiem tego. Trzy dni po objęciu stanowiska burmistrza otrzymałem od tej grupy pewien cios, to był taki objaw braku zaufania. Nie pozwolono mi podjąć żadnej decyzji, a już na wstępie obniżyli pensję z prawie 12 na ok. 7 tys. zł. Ja proponowałem ok. 9 tys. zł. Od lat Gostynin przeżywa kryzys w samorządzie. Do tej pory nie było dialogu między władzą a opozycją. Mieszkańcy Gostynina powinni przestać się kłócić, zacząć pracować na zmianę opinii w całym kraju”.
Życzeniom gospodarza miasta stało się zadość. Rada Miasta VIII kadencji ustaliła nowe, wyższe wynagrodzenie: od 1 stycznia 2019 r. wynosić będzie 10 188 zł. Od głosowania za uchwałą wstrzymał się jeden radny – Stanisław Wróblewski z Inicjatywy dla Gostynina: – Czy będą środki w wystarczającej ilości np. na naczelników wydziałów? Dla pracowników obsługi? – pytał. A skarbnik miasta Bożena Sokołowska zapewniała, że Urząd Miasta jest przygotowany na takie zmiany w budżecie.
Z kolei wiceprzewodniczący Rady, Grzegorz Raciborski podał przykłady innych włodarzy z powiatu, zarabiających znacznie więcej od burmistrza Gostynina. Radnemu z IdG przypomniał, w jaki sposób kilka lat temu głosowali jego koledzy nad wynagrodzeniem burmistrza Kalinowskiego i nad swoimi dietami, których nie chcieli obniżyć.
Paweł Witold Kalinowski ma 35 lat. Ukończył Wydział Pedagogiczny Mazowieckiej Wyższej Szkoły Humanistyczno-Pedagogicznej w Łowiczu, Państwowe Pomaturalne Studium Animatorów Kultury i Bibliotekarzy w Ciechanowie oraz Studium Pomocy Psychologicznej w Warszawie przy Instytucie Psychologii Zdrowia oraz Studium Psychoterapii Uzależnień w Czarnym Borze. Pracę zawodową rozpoczął w 2000 r. Przez cztery lata był wolontariuszem w Warsztatach Terapii Zajęciowej w Gostyninie. W latach 2004-2005 odbył staż w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Gostyninie, potem został oddelegowany do pracy z osobami niepełnosprawnymi w WTZ. Od 2008 do 2014 r. pracował jako terapeuta uzależnień w Wojewódzkim Samodzielnym Zespole Publicznych Zakładów Opieki Zdrowotnej w Gostyninie. W latach 2010-2014 był miejskim radnym, wiceprzewodniczącym Komisji Spraw Obywatelskich, Zdrowia i Opieki Społecznej i członkiem Komisji Edukacji, Kultury i Sportu. W 2013 r. wstąpił do PiS. W 2014 roku po raz pierwszy wygrał wybory samorządowe w Gostyninie, zostając burmistrzem. W 2018 roku wygrał w drugiej turze z Włodzimierzem Śniecikowskim.

(eg)
fot. Gostynin24.pl

Zobacz kolejny artykuł

Rodem z Ziemi Gostynińskiej

75 lat temu miała miejsce jedna z najsłynniejszych bitew świata – o Monte Cassino. Walczyli …