Będą miejsca pracy

Około tysiąca miejsc pracy i rozwój przedsiębiorczości obiecują władze miasta Gostynina z racji realizowania inwestycji znanej jako Termy Gostynińskie. Spółka „Termy Gostynińskie”, która otrzymała koncesję na przedsięwzięcie, przekazała już koncepcję architektoniczną obiektu. Na tej podstawie wykonywany jest projekt budowlano-wykonawczy. Prace budowlane mają ruszyć wiosną 2011 roku.
Gostynin ma wkrótce stać się uzdrowiskiem. Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego wydał dokument potwierdzający właściwości lecznicze wód geotermalnych w tym mieście. Określono je jako hipertermalne, o zawartości chlorkowo-sodowej. Solankę taką można wykorzystywać do kąpieli leczniczych indywidualnych oraz zbiorowych, zgodnie ze wskazaniami lekarskimi, określającymi stopień rozcieńczenia.
Termy Gostynińskie będą zlokalizowane w północno-zachodniej części miasta, na prawym brzegu rzeki Skrwy Lewej, zajmą powierzchnię ponad 17 ha. Kompleks powstanie w odległości zaledwie 300 m od rynku miasta. W skrzydle wschodnim znajdą się obiekty hotelowe z częścią komercyjną, natomiast w skrzydle zachodnim – obiekty funkcjonujące na bazie wód termalnych, obejmą rekreację wodną i balneologię oraz rehabilitację z kosmetologią. Termy zaoferują: baseny lecznicze i rehabilitacyjne, park wodny, tężnię, pijalnię wód mineralnych, hotel, amfiteatr, kręgielnię, kino, gabinety odnowy biologicznej, muzykoterapii, choreoterapii i koloroterapii, saunę, tereny zielone oraz parkingi.
Zdaniem władz miasta, budowa term przyczyni się do jego rozwoju, zwiększenia atrakcyjności regionu, powstania nowych firm. Ma w nich znaleźć zatrudnienie około tysiąc osób. Projekt będzie konkurował z innymi inicjatywami turystycznymi na terenie województwa mazowieckiego oraz Polski.
Prace przy termach mają ruszyć wiosną 2011 r., zakończą się w 2013 r. Będzie je realizowała spółka „Termy Gostynińskie”, którą kieruje Sławomir Niewiadomski. Negocjacje ze spółką trwały 8 miesięcy i przedłużały się ze względu na brak porozumienia pomiędzy miastem a firmami, które miały budować infrastrukturę pod termy.
Inwestycja będzie kosztować ponad 300 mln zł. Ma charakter hybrydowy, co oznacza, że będzie finansowana za połączone środki miasta, spółki i Unii Europejskiej. Ze środków UE przeznaczonych zostało na ten cel 72 mln zł, miasto zapłaciło kilkanaście milionów zł za wykup gruntów. Pozostałe środki ma wyłożyć wykonawca, który będzie inwestycją zarządzał i czerpał korzyści przez 30 lat.    (eg)

Zobacz kolejny artykuł

Muszą się przebudzić

Dzienny Punkt Wsparcia Osób Uzależnionych i Ich Rodzin „Przebudzenie”, to nowa placówka o charakterze pomocowym. …

Jeden komentarz

  1. Ja cię kręcę! Będzie aż 1 (jedna) sauna w kompleksie wartym 300 mln PLN????
    To ja tam nie jadę :-(((